آرشیو اخبار

اکو ایران :

بانک مرکزی با تزریق نقدینگی بالا و پاسخ‌گویی به بخش قابل توجهی از نیاز بانک‌ها، نرخ بازار بین بانکی را حول نرخ هدف کنترل کرده و تا حدودی آن را کاهش داده است. به گزارش اکوایران، به‌رغم تقاضای بی‌سابقه بانک‌ها برای استقراض در بازار باز در هفته اخیر نرخ بهره بین بانکی نه تنها افزایشی نشد، بلکه تا حدودی کاهش یافت و به ۲۳.۵۸درصد رسید که نشان از تلاش بانک مرکزی با تزریق بالای نقدینگی برای کنترل نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف دارد. بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی، عملیات بازار باز را که یکی از ابزارهای بازار بین بانکی است، به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند که بانک‌های کشور در بازار باز می‌توانند در ازای گرو گذاشتن اوراق خود نزد بانک مرکزی، منابع نقدی استقراض کنند و در سررسید معین، کل بدهی را به همراه سود به بانک مرکزی پرداخت کنند.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا تاریخ ‌‌‌۷ اسفند ۱۴۰۲ بالغ بر تعداد ۷۴۲هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۱۵۱.۸هزار میلیارد تومان توسط شبکه بانکی پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۲۸درصد رشد داشته است.

اکوایران: در پاییز امسال از میان کل استان‌های کشور، نرخ مشارکت زنان در بازار کار زنجان بالاتر از سایر استان‌ها بوده است. در سوی دیگر این طیف، استان‌های کهگیلویه و بویر‌احمد و مرکزی قرار گرفته‌اند که نرخ مشارکت زنان در بازار کار آن‌ها کمتر از 10 درصد است.

هتل، رستوران، پوشاک و کفش ازجمله کالاها و خدماتی هستند که در ایام نوروز با تقاضای بالایی مواجه می‌شوند؛ با توجه به داده‌های جدید مرکز آمار درباره تورم بهمن ماه، به نظر می‌رسد نوروز امسال پیش از موعد به استقبال تورم این محصولات رفته است.

معاون نظارت بانک‌مرکزی از برخورد با بانک‌های متخلف در زمینه عدم‌رعایت نرخ سود سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و تسهیلات خبر داد.

اکوایران: بررسی‌ها نشان می‌دهد در ده ماهه ابتدایی سال جاری سهم وام‌های اختصاص یافته به تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های صنعت و معدن گسترده‌تر از سال گذشته شده و عرصه را برای دریافت وام با هدف ایجاد واحد جدید در این گروه اقتصادی تنگ‌تر کرده است.

اکوایران: داده‌های منتشر شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد تورم فصلی تولید کننده بخش خدمات در پاییز نسبت به تابستان کمتر شده است. همچنین تورم سالانه خدمات پس از 3 سال روند صعودی، در پاییز 1402 روندی نزولی در پیش گرفته است.

اکوایران: گزارش اخیر بانک مرکزی رشد تسهیلات دهی شبکه بانکی در 10 ماهه سال جاری را 27 درصد اعلام کرده که با داده‌های رسمی پیشین همین مرکز در تضاد است و بنظر می‌رسد این گزارش دچار اشتباه محاسباتی باشد.

تهران – ایرنا – سهیه جدید وام ودیعه مسکن در شهرها و روستاها تا پایان سال جاری به شعب بانک دولتی ابلاغ شد.

بخشنامه مرتبط با عملیات ابطال و استرداد کارمزد عاملیت اوراق گام ابلاغ شد.