شرکت رتبه­‌بندی اعتباری CTOS

CTOS موسسه گزارش­‌دهی اعتباری مالی مالزی است که در سال 1990 تأسیس و از سال 2010 در مجموعه موسسه‌­های گزارش­‌دهی اعتباری در جهان قرار گرفته است. براساس گزارش انجام شده بانک جهانی در سال 2014 در زمینه تجارت و فعالیت مالی، کشور مالزی به عنوان برترین کشورر در زمینه سهولت اعتباردهی از میان 189 کشور در دنیا شناخته شده است. این سامانه اعتبارسنجی برای شخصیت‌­های حقیقی و حقوقی گزارشات اعتباری را از طریق سایت و اپلیکیشن موجود ارائه می‌­دهد.

 

نحوه رتبه‌دهی اعتباری موسسه CTOS

موسسه CTOS رتبه اعتباری مورد نظر را در دسته‌­بندی‌­های گوناگون و برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعلام می‌­دارد که در ذیل به آن اشاره می­‌گردد:

الف) اعتبارسنجی افراد حقیقی:

نتیجه اعتبارسنجی به صورت یک عدد سه رقمی بین 300 تا 850 بیان می‌­شود که در امتیاز بالاتر ریسک اعتباری پایین‌­تر بوده و به صورت جدول زیر می‌­باشد.

نمره اعتباری وضعیت اعتباری
528 – 300 بسیار ضعیف
529 – 650 ضعیف
651 – 696 نسبتاً ضعیف
717 – 697 خوب
743 – 718 بسیار خوب
850 – 744 عالی

  وضعیت اعتباری افرادی که رتبه آنها بین 696 – 651 قرار دارد بدین معنی است که امتیاز فرد کمتر از میانگین بوده و قادر به اعتبارسنجی مجدد نمی­‌باشد.

نکته جالب توجه در این ارزیابی این است که گزارش رتبه­‌بندی توسط این موسسه اعتبارسنجی به هیچ وجه از روی سطح درآمد انجام نمی‌­گیرد و در واقع اصلاً تحت تأثیر سطح درآمد نیست و تنها پیشینه رفتار اعتباری زیر ذره‌­بین کارشناسان قرار می‌­گیرد.

فرآیند اعتبارسنجی افراد از طریق این موسسه اثرات مثبتی در پی خواهد داشت که از این بین می‌­توان به افزایش شانس بهره­‌مندی از اعتبارات متقاضیان، برنامه‌­ریزی صحیح مالی، بررسی و کنترل وضعیت سلامت اعتباری، تصمیم‌­گیری عادلانه توسط کارشناسان اعتبارات و امکان برخورداری از اعتبارات بیشتر در آینده به سود مشتریان اشاره نمود.  

ب) اعتبارسنجی افراد حقوقی:

اعتبارسنجی افراد حقوقی و بالاخص کسب و کار در چند مجموعه انجام می‌­شود که در ذیل بدان‌­ها اشاره می‌­گردد:

  • یافتن مشتریان جدید
  • ارزیابی مشتریان جدید
  • مدیریت مشتریان قدیمی

بهترین راه بالا بردن فروش و کسب حداکثر درآمد در کسب و کار، پیدا کردن مشتریان جدید بیشتر برای کار با آنها است. ابزارها و سیستم­‌هایی که این قسمت از سایت CTOS در اختیار صاحبان مشاغل و کسب و کار قرار می‌­دهد بسیار باارزش بوده و به منظور گسترش و دستیابی به فرصت‌­ها در آینده مورد استفاده قرار می‌­گیرد. این سیستم با توجه به رتبه اعتباری افراد و شرکت­‌ها، مشتریان جدید حقیقی و حقوقی را به شرکت­‌ها معرفی می‌­نماید.

به منظور جلوگیری از خطر ریسک حاصل از تأخیر در بازپرداخت و یا حتی عدم پرداخت دیون مشتریان، یک شرکت نیاز به شناخت دقیق مشتریان خود دارد. بهترین راه جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان بالقوه چیست؟ این موسسه و نتایج بررسی کارشناسان آن مورد اعتماد بسیاری از بانک­‌ها و صاحبان کسب و کار در مالزی می‌­باشد. ارزیابی مشتریان جدید می­‌تواند به مدیران و تصمیم‌­گیری آن­ها درخصوص مشارکت افراد و همچنین کنترل ریسک و بهبود جریان نقدینگی کمک نماید.

شرایط کسب و کار و فاکتورهای ایجاد ریسک ممکن است در طول زمان تغییر کند. می­‌توان گفت تقریباً شرایط تمام کسب و کارها به جریان نقدینگی وابسته است و جمع­‌آوری به موقع پرداخت‌­ها و مطالبات از مشتریان از اصلی‌­ترین چالش­‌های کسب و کارهای کوچک و متوسط است که موسسه CTOS می­‌تواند اطلاعات اعتباری دقیق و به روز را در اختیار مدیران قرار دهد تا بتوانند ریسک‌­های خود را به حداقل برسانند.

 

پ) اعتبارسنجی در فضای کسب و کار:

دو نوع گزارش اعتباری متنوع در فضای کسب و کار وجود دارد:

  • Company/Business Profile Report Plus
  • Fresh Investigate Report

در گزارش اول آخرین پروفایل شرکت­‌ها، مدیران و صاحبان سهام، مهم‌­ترین رویدادهای مالی شرکت، شاخص­‌های سلامت مالی کسب و کارهای کوچک و متوسط، اطلاعات دعاوی‌­های قضایی شرکت و هم‌چنین اطلاعات بازرگانی مورد ارزیابی قرار می‌­گیرد.

در گزارش دوم مربوط به رتبه اعتباری شرکت‌­ها اطلاعات بیشتری نسبت به حالت اول مورد ارزیابی قرار می‌­گیرد و در واقع می‌­توان گفت جامع‌­تر است. شامل اطلاعاتی همچون اعتبار تلفن و آدرس شرکت­‌ها، بررسی اعتبار صنعت و فعالیت‌­های بزرگ شرکت‌­ها، درصد تجارت شرکت (میزان صادرات و فروش منطقه‌­ای) و شناسایی دقیق مشتریان می­‌باشد. لازم به ذکر است طبقه­‌بندی اعلام رتبه اعتباری شرکت‌­ها نیز مانند رتبه­‌بندی افراد حقیقی می‌­باشد.

لازم به ذکر است برای تهیه گزارش اعتباری فردی، کارشناسان مرکز اعتبارسنجی از نهادهای مهم و بزرگی همچون کمیسیون مشاغل، روزنامه‌­های رسمی، دپارتمان مالیاتی مالزی، بانگ نگارای مالزی و … استعلام به عمل می­‌آورند.