معرفی اجمالی 

شرکت DBRS MORNINGSTAR، نهاد بزرگ جهانی است که در زمینه رتبه بندی شرکت‌ها، بنگاه‌ها و دولت‌ها فعالیت می‌نماید. این مجموعه دارای 8 دفتر کار در کل دنیا بوده و بیش از 700 کارمند دارد. شرکت DBRS در سال 1976 فعالیت خود را در کانادا آغاز کرد و در سال 2019 این شرکت توسط شرکت آمریکایی Morningstar خریداری شد. DBRS شرکتی بود که نه تنها در بازار کانادا بلکه در بازارهای اروپایی و امریکایی بخوبی برای خود اعتبار کسب کرده بود و حالا در سایه Morningstar با استفاده از رهبری فکر، تجزیه و تحلیل و تحقیق، پلتفرم پیشرفته‌تری را در کلاس دارایی جهانی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده است. در واقع DBRS MORNINGSTAR به عنوان یک رهبر در بازار کانادا، اروپا و امریکا فعالیت می‌کند. این شرکت حجم بزرگی از شرکت‌ها و همچنین منتشرکنندگان اوراق قرضه را در کل دنیا مورد ارزیابی قرار داده و رتبه‌بندی می‌نماید. این شرکت تاکنون 3،000 صادرکننده اوراق قرضه و همچنین 60،000 سهام در کل دنیا را مورد رتبه‌بندی قرار داده است. این شرکت انواع اوراق بهادار از جمله اوراق بهادار با پشتوانه دارایی خودکار، اوراق بهادار با پشتوانه رهن تجاری و … را مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

شرکت DBRS MORNINGSTAR با چه شرکت‌ها و یا نهادهایی همکاری می‌نماید؟

از شرکت‌ها و نهادهایی که با DBRS MORNINGSTAR همکاری می‌کنند، می‌توان به کارخانه‌های خودروسازی، صنایع، شرکت‌های فعال در حوزه انرژی و حمل و نقل، نهادهای مالی و بانکی، شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری، بیمارستان‌ها و … اشاره نمود. DBRS MORNINGSTAR خدمات اعتبارسنجی مستقلی را برای موسسات مالی، نهادهای شرکتی، حاکمیت و محصولات و ابزارهای مالی ساختاری ارائه می‌نماید. رتبه‌بندی‌های این موسسه براساس اطلاعات کافی و با در نظرگیری ملاحظات جهانی و منطقه‌ای و نیز بکارگیری روش‌های تأیید شده است.

خدمات شرکت DBRS MORNINGSTAR

1- تعیین مقیاس رتبه‌بندی توانایی پرداخت مطالبات در شرکت‌های بیمه: این مقیاس در واقع شاخصی از ریسک پرداخت قرض‌گیرنده است و می‌تواند بسته به نهاد یا سازمانی که مورد بررسی قرار می‌گیرد معانی متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال در شرکت‌های بیمه این مقیاس اهمیت بالاتری دارد زیرا در واقع توانگری یک شرکت بیمه در پرداخت خسارت تعهد شده نشان می‌دهد و هرچه عدد مقیاس بالاتر باشد، رتبه بالاتری به آن شرکت بیمه اختصاص می‌یابد.
مقیاس توانایی پرداخت مطالبات براساس 6 سطح مشخص می‌شود که در جدول زیر به آنها اشاره می‌شود:

2- رتبه‌بندی اوراق تجاری و بدهی‌های کوتاه‌مدت: این بخش از خدمات شرکت DBRS MORNINGSTAR مربوط به رتبه‌بندی اوراق تجاری و تحقق سایر تعهدات مالی در کوتاه‌مدت است. رتبه‌بندی‌ها براساس معیارهای کمی و کیفی متعددی صورت می‌گیرد و در دو بخش کلی R-1 و R-2 با زیربخش‌های بالاترین، میانه و پایین‌ترین قرار داده می‌شوند. در جدول ذیل رتبه‌های مربوط به اوراق تجاری و سایر تعهدات در کوتاه‌مدت ذکر گردیده است:

3- رتبه‌بندی ثبات وجوه درآمدی: این رتبه‌بندی به منظور بررسی ثبات و پایداری وجوه درآمدی انجام می‌شود.به منظور رتبه‌بندی ثبات وجوه درآمدی عوامل متعددی در نظر گرفته می‌شود که مهم‌ترین آنها عبارتند از: ویژگی‌ها و مشخصات عملیاتی و صنعتی، کیفیت دارایی، انعطاف‌پذیری مالی، متنوع‌سازی، اندازه و موقعیت بازار، حمایت‌های مالی، حکومت و رشد. این رتبه‌بندی شامل 7 سطح مختلف است که در ادامه و در جدول ذیل به معرفی اجمالی هر سطح پرداخته می‌شود.

4- رتبه‌بندی تعهدات در بلندمدت: یکی دیگر از خدمات شرکت رتبه‌بندی DBRS MORNINGSTAR، رتبه‌بندی اوراق و تعهدات در بلندمدت با توجه به معیارهای کمی و کیفی متفاوتی است. رتبه‌بندی تعهدات در بلندمدت در 8 سطح طبقه‌بندی می‌شود که در ادامه به اختصار به این سطوح اشاره می‌شود: