معرفی اجمالی شرکت Lending club

Lending club یکی از مشهورترین و بزرگترین سایت‌ها در حوزه قرض‌دهی آنلاین به صورت p2p یا نفر به نفر در آمریکا است که در آن شخص متقاضی وام را به شخص سرمایه‌گذار متصل می‌کند. اين شرکت ابتدا کار خود را در فيس‌بوک آغاز کرد ولي طولي نکشيد که اين ايده مورد استقبال قرار گرفت و به سرعت رشد کرد.

لندینگ کلاب در سال 2007 شروع به کار کرده و از آن زمان تا سال 2017 توانسته است حدود 40 میلیارد دلار وام آنلاین پرداخت کند. میانگین متوسط درآمد سالانه افراد متقاضی وام در لندینگ کلاب 79.145 دلار و نسبت بدهی به دارایی آنها 18.29 درصد می‌باشد و بیشتر مشتریان این سایت با هدف خرید خانه (43.36 درصد) متقاضی گرفتن وام شدند.

لندینگ کلاب در سال ۲۰۱۴ در بازار بورس عرضه اولیه شد و توانست یک میلیارد دلار سرمایه به دست آورد، اما پس از آن با مشکلاتی از جمله افزایش مطالبات نکول شده، مواجه شد که این امر منجر به سقوط سهامش در سال ۲۰۱۶ شد. لازم به ذکر است که این اواخر هم ارزش سهام این شرکت به‌ شدت سقوط کرده است.

سایت‌های وام‌دهی نفر به نفر یا p2p چیست؟

به طور کلی سایت‌های p2p اشخاص را مستقیما برای وام گرفتن به اشخاصی که تمایل به سرمایه‌گذاری به عنوان قرض دهنده دارند، متصل می‌کنند و عملا موسسات مالی و بانک‌های واسط را از معادله حذف می‌کنند. با این وصف هر فردی می‌تواند براساس ریسک و نرخ بازده اقدام به پرداخت یا دریافت وام کند. نرخ‌ها در یک بازار رقابتی توسط افراد تعیین شده و بانک‌ها در تعیین آن هیچ نقشی ندارند. این نوع وبسایت‌ها تقریبا از سال 2005 شروع به کار کرده‌اند و امروزه توانسته‌اند مشتریان بسیاری را به خود جذب کنند. نکته جالب توجه و قابل تامل در مورد وام این سایت‌ها این است که نرخ نکول این وام‌ها بسیار کمتر از وام‌های پرداختی توسط سایر موسسات مالی و بانک‌ها است. همچنین نرخ بازگشت سرمایه بالاتر برای سپرده‌گذار، نرخ بهره پایین‌تر برای وام‌گیرنده، نوسان کمتر نرخ بهره نسبت به سایر روش‌ها و امکان انتخاب نرخ بهره متناسب با ریسک را می‌توان از دیگر مزایای اینگونه تسهیلات نام برد. علاوه بر Lending club از مطرح‌ترین سایت‌های وام‌دهی p2p می‌توان به prosper ، peerform ، upstart و streetshares اشاره کرد.

Lending club چگونه کار می‌کند؟

این سایت با بررسی و اعتبارسنجی متقاضیان وام، پس از دادن رتبه اعتباری به آنها و بر اساس آن رتبه، نرخ بهره مشخصی برای افراد تعیین کرده و آنها را به سرمایه‌گذاران متصل می‌کند. سرمایه‌گذاران بر اساس رتبه اعتباری متقاضیان وام و بر اساس ریسکی که حاضر هستند برای قرض دادن، متحمل بشوند، مبلغ وام درخواستی را واریز کرده و بر اساس نرخ بهره محاسبه شده، ماهانه سود مشخصی دریافت می‌کنند. باید توجه کرد که هرچه رتبه اعتباری وام گیرنده‌ها پایین‌تر باشد، نرخ بهره و ریسک نکول آنها بالاتر خواهد بود.

نرخ بهره سالانه‌ای (APR) که سایت لندینگ کلاب بر اساس سوابق پرداختی وام گیرندگان مشخص می‌کند، بین 5.99 درصد تا 35.89 درصد است و همچنین بین 1 تا 6 درصد هم کارمزد از وام پرداخت شده کسر خواهد شد.

لندینگ کلاب به علت نرخ بهره بالا برای وام گیرندگان با رتبه اعتباری نامناسب، مناسب نمی‌باشد و بیشتر مناسب افرادی است که دارای سابقه پرداخت اقساط خوب و رتبه اعتباری بالایی (بالاتر از 700) هستند.

اگر شما متقاضی گرفتن وام باشید، براساس نیاز شما، لندینگ کلاب طرح های مختلفی برای گرفتن وام دارد. مهمترین آنها تسهیلات شخصی است که لندینگ کلاب تا سقف 40.000 دلار به شما اجازه می‌دهد وام بگیرید. اگر برای کسب و کارتان به پول احتیاج دارید، می‌توانید متقاضی وام کسب و کار از 5.000 تا 500.000 دلار باشید. انواع دیگری از تسهیلات هم مانند Auto refinancing و patient solutions هم در دسترس است با این تفاوت که در این نوع تسهیلات لندینگ کلاب شما را به موسسات مالی مختلف وصل می‌کند.

اگرهم شما یک سرمایه‌گذار باشید، می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید در موسسات سرمایه‌گذاری کنید یا افراد. پس از وارد کردن اطلاعات هویتی خود، لیستی از متقاضیان وام و تسهیلات با مقدار وام و بهره سالانه متفاوت در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما اقساط پول پرداختی را با سودی مشخص دریافت خواهید کرد.

مزایا و معایب Lending club

از جمله مزایایی که سایت لندینگ کلاب دارد می‌توان به مدت طولانی پرداخت اقساط اشاره کرد. این مدت از 3 سال تا 5 سال می تواند متغیر باشد. همچنین حداقل نمره اعتباری برای گرفتن وام در این سایت نمره 600 است که نسبت به سایر سایت‌های مشابه نمره پایین‌تری است و می‌تواند برای اشخاصی که موفق به اخذ وام از سایر سایت‌های وام‌دهی p2p نشده‌اند، مفید باشد.

مدت طولانی پروسه درخواست وام هم از معایب این سایت است که نسبت به سایر رقبا، مدت بیشتری است. در لندینگ کلاب معمولا هفت روز طول می‌کشد تا وام شما حاضر شود در صورتی در بعضی از سایت‌ها این مقدار به 24 ساعت رسیده است. همچنین کارمزدهای مختلفی که این سایت اخذ می‌کند از دیگر معایب قابل ذکر آن است.