شرکت رتبه‌بندی اعتباری Nordic

شرکت رتبه‌بندی اعتباری Nordic در سازمان اوراق بهادار اروپا (ESMA) ثبت گردیده و مجوز فعالیت رتبه‌بندی اعتباری در اتحادیه اروپا و کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) را اخذ نموده است.

Nordic رتبه‌های اعتباری موردنظر را در اختیار موسسات مالی و نهادهای حقوقی مستقر در دانمارک، فنلاند، سوئد، نروژ و ایسلند قرار می‌دهد. این شرکت مستقل از هر دولت، نهاد مالی و یا شرکت خصوصی خاصی اداره می‌شود و تنها تمرکز این موسسه بر ارزیابی کیفیت اعتباری و تعیین رتبه اعتباری است. مأموریت اصلی و نهایی Nordic کمک به رشد اقتصادی پایدار در منطقه است. از آن‌جا که رتبه‌بندی‌های اعتباری مستقل و عینی می‌توانند باعث افزایش کارایی و شفافیت در بازارهای مالی شود، از این طریق هزینه‌های معامله برای وام‌گیرندگان و سرمایه‌گذاران کاهش می‌یابد. سهامداران این موسسه بیشتر شرکت‌ها و بانک‌های نروژی و سوئدی هستند و تعداد سهام آن 600.300 عدد است.

 

خدمات شرکت رتبه‌بندی Nordic

1- ارائه رتبه‌بندی اعتباری به بانک‌ها و شرکت‌ها به منظور بررسی و اعلام شفافیت بازارهای مالی (این موسسه بیشتر به شرکت‌ها و شخصیت‌های حقوقی خدمات رتبه‌بندی ارائه می‌دهد.)

2- ارزیابی‌های اعتباری: ارزیابی اعتبار شاخصی از دیدگاه موسسه نوردیک در مورد کیفیت اعتبار است. این تحلیل از سوی موسسه محرمانه بوده و دیدگاه‌های کلی در مورد ریسک اعتباری را منعکس می‌نماید. ارزیابی اعتباری یک تحلیل زمانی و قابل تغییر است و لذا جایگزینی برای رتبه‌بندی اعتباری نیست. نتیجه ارزیابی اعتباری معمولاً با حروف کوچک بیان می‌شود (bbb+) و ممکن است توسط متقاضی و یا شخص ثالث درخواست گردد و همچنین امکان به‌روزرسانی آن (سه‌ماهه یا سالانه) وجود دارد.

3- مجوز داده و یا اطلاعات: Nordic به کاربران رتبه‌بندی اعتباری حق استفاده و توزیع مجدد نتایج رتبه‌بندی را به اشخاص ثالث از طریق توافق‌نامه اعطا می‌نماید. همچنین Nordic می‌تواند داده‌ها را در یک سرور FTP یا سایر روش‌های توزیعی بارگذاری کند.

 

فرآیند رتبه‌بندی شرکت‌ها

بسته به در دسترس بودن اطلاعات، روند رتبه‌بندی معمولاً چهار هفته از زمان امضای قرارداد تا انتشار گزارش به طول می‌انجامد. مراحل رتبه‌بندی به صورت زیر است:

1- امضای توافق‌نامه

2- تیم تحلیلی Nordic مستندات شرکت را جمع‌آوری کرده و به تجزیه و تحلیل اولیه می‌پردازد.

3- جلسه مدیریتی تیم تحلیلی و شرکت درخواست‌کننده، ترجیحاً در محل اداری شرکت متقاضی برگزار می‌شود.

4- تحلیل‌گران گزارش رتبه‌بندی همراه با توصیه‌هایی را به عنوان پیش‌نویس اولیه ارائه می‌نمایند.

5- کمیته رتبه‌بندی برای بحث درباره رتبه پیشنهادی و تعیین رتبه نهایی تشکیل می‌شود.

6- نتیجه رتبه‌بندی به متقاضی ابلاغ می‌شود و پیش‌نویس گزارش و مبانی اصلی رتبه‌بندی در اسرع وقت در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد.

7- شرکت متقاضی حق تجدیدنظر در امتیاز رتبه‌بندی را دارد و کمیته رتبه‌بندی فقط در صورت ارائه مدارک و اطلاعات جدیدی که قبلاً در گزارش رتبه‌بندی موجود نبوده است، با تجدیدنظر شرکت موافقت می‌نماید.

8- تیم تحلیلی پس از بررسی درخواست تجدیدنظر، گزارش رتبه‌بندی را تکمیل می‌کند.

9- انتشار گزارش

 

مقیاس رتبه‌بندی و تعاریف

مقیاس‌های رتبه‌بندی Nordic بستگی به کوتاه‌مدت و یا بلندمدت رتبه‌بندی دارد که در ادامه اشاره می‌گردد: الف) رتبه‌بندی در بلندمدت:

رتبه‌بندی در بلندمدت

ب) رتبه‌بندی در کوتاه‌مدت:

رتبه‌بندی در کوتاه‌مدت