آرشیو مقالات

مشارکت حقوقی یکی از عقود بانکداری اسلامی است که در آن بانک‌ها به خرید بخشی از سهام شرکت‌های تازه تاسیس و یا به تامین قسمتی از سرمایه مورد نیاز آن شرکت می‌پردازند. به طور کلی طبق قانون بانکداری اسلامی مشارکت به دو صورت مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی صورت می‌گیرد.

مدل Z-score آلتمن یک معیار عددی است که برای پیش‌بینی مواجهه شرکت با ورشکستگی برای سال‌های آتی استفاده می‌شود. این مدل به وسیله پروفسور اقتصاددان آمریکایی، ادوارد آلتمن، در سال 1968 به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری پایداری شرکت‌ها به‌کار گرفته شد.

با رشد روزافزون صنعت اعتباری از دهه‌های گذشته تا امروز، موسسات مالی دیگر امکان اعطای تسهیلات اعتباری بدون استفاده از تکنیک‌های متنوع ارزیابی متقاضیان را ندارند. با افزایش هزینه جذب مشتریان جدید و رقابت در صنعت مالی، بانک‌ها امروزه تمایل بیشتری به حفظ مشتریان قبلی خود دارند.

قرارداد مزارعه یکی از عقودی است که در بانکداری اسلامی از آن استفاده می‌شود. بانک‌ها با استفاده از این عقد به حمایت از کشاورزان می‌پردازند که چگونگی نحوه عملکرد آنها در ادامه توضیح داده می‌شود.

در LENDO بر خلاف تمام موسسات مالی و اعتباری، بابت تاخیر در پرداخت اقساط جریمه دیرکرد اخذ نمی‌گردد. در صورت تاخیر در پرداخت اقساط، صرفا نمره اعتبار متقاضی کاهش پیدا می‌کند که در خریدهای بعدی از لندو تاثیرگذار خواهد بود.

وقتی صحبت از رتبه‌بندی ارزشمندترین برندها در سال 2020 می‌شود، سخت است که شرکت‌های تکنولوژی محور را نادیده بگیریم. مجله فوربس در جدیدترین گزارش خود به رتبه‌بندی برندها در کل جهان پرداخته است که در ادامه خلاصه آن ارائه ‌گردد.

قوانین مربوط به صدور چک و کارآیی استفاده از آن در معاملات، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام بانکی و در رأس آنها بانک مرکزی است. مسئله صدور چک‌های بی‌محل یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بانک‌ها و نظام اعتباری با آن روبرو هستند زیرا علاوه بر تبعات اقتصادی، تبعات قضایی و نظامی نیز به دنبال دارد. 

شرکت DBRS MORNINGSTAR، نهاد بزرگ جهانی است که در زمینه رتبه‌بندی شرکت‌ها، بنگاه‌ها و دولت‌ها فعالیت می‌نماید. این مجموعه دارای 8 دفتر کار در کل دنیا بوده و بیش از 700 کارمند دارد.

مرابحه یکی از عقود بانکداری اسلامی بوده که در این قرارداد عرضه‌کننده، قیمت تمام شده خدمات یا اموال را به اطلاع خریدار رسانده و پس از افزودن درصدی یا مبلغ اضافی با عنوان سود آن را به خریدار می‌فروشد.

موسسه Sesame تاکنون به میلیون‌ها نفر کمک کرده است تا رتبه اعتباری خود را بهبود ببخشند، شانس تأیید اعتبار آنها افزایش یابد، هزینه‌های اعتبار افراد کاهش یافته و در نهایت صرفه‌جویی در انواع هزینه ایجاد گردد.