معرفی اجمالی Sesame

ماموریت موسسه رتبه‌بندی Sesame این است که به مصرف کنندگان کمک کند تا سلامت اعتباری خود را بهبود بخشند و درنهایت فرصت های بهتری را برای خود و خانواده های خود ایجاد نمایند. سلامت مالی در حد عالی، برای برخورداری از مزایای انواع وام‌های ماشین و خانه و حتی تعیین نرخ بهره بیمه ضروری است. موسسه Sesame تاکنون به میلیون‌ها نفر کمک کرده است تا رتبه اعتباری خود را بهبود ببخشند، شانس تأیید اعتبار آنها افزایش یابد، هزینه‌های اعتبار افراد کاهش یافته و در نهایت صرفه‌جویی در انواع هزینه ایجاد گردد. Sesame توسط شرکت های سرمایه‌گذار پیشرو و سرمایه‌گذاران استراتژیک مانندVentures Menlo ،Inventus Capital، Globespan Capital، Symantec، IA Capital Groups و دانشگاه Stanford تأمین مالی می‌شود. سامانه Sesame بخشی از شرکت بزرگ علی بابا است که به طور متوسط برای 900 میلیون نفر اعتبار تأمین می‌نماید.

پنج عامل اثرگذار بر رتبه اعتباری موسسه Sesame

در ابتدا و پیش از معرفی عوامل اثرگذار بر رتبه اعتباری، باید عنوان کرد که موسسه Sesame از اصول و قواعد موسسه رتبه‌بندی اعتباری FICO استفاده می‌نماید.

1- تاریخچه پرداخت‌ها: این بخش یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اثرگذار بر رتیه اعتباری است و حدود 35 درصد از رتبه اعتباری را تشکیل می‌دهد. در تاریخچه اعتباری، سابقه اعتباری فرد در بازپرداخت تسهیلات قبلی وی مورد بررسی قرار می‌گیرد و به نوعی معیاری از خوش‌حساب بودن یک فرد است.

2- قابلیت استفاده از اعتبار: بعد از تاریخچه پرداخت‌ها که وزنی 35 درصدی در تعیین رتبه اعتباری دارد، قابلیت استفاده از اعتبار نیز 30 درصد رتبه اعتباری یک فرد را تشکیل می‌دهد. شاخص قابلیت استفاده از اعتبار از تقسیم مقدار مانده اعتبار یک فرد به کل محدودیت‌های اعتباری وی به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر مانده اعتبار فردی 500 دلار باشد و کل محدودیت اعتباری وی نیز 1000 دلار در نظر گرفته شود، آن‌گاه شاخص قابلیت استفاده از اعتبار برای آن فرد نصف و یا 50 درصد خواهد بود.

3- سن اعتباری: سن اعتباری سومین عامل مهم در تعیین رتبه اعتباری است. سن اعتباری به معنی سن اولین و قدیمی‌ترین حساب اعتباری، سن جدیدترین حساب اعتباری، سن میانگین کل حساب‌ها، انواع حساب‌ها (رهنی، وام‌های خودکار و …) و همچنین زمان آخرین استفاده از هر حساب اعتباری می‌باشد. این عامل نقشی 15 درصدی در رتبه اعتباری فرد دارد.

4- اختلاط حساب‌ها: مخلوط حساب‌ها (یا مخلوط اعتبار) شامل انواع مختلفی از حساب‌هایی است که یک فرد دارد، مانند حساب‌های گردان، حساب‌های اقساطی یا حساب‌های باز. داشتن ترکیبی از حساب‌ها در امتیاز کلی اعتبار یک فرد تأثیری 10 درصدی دارد.

5- استعلام‌های اعتباری: هنگام درخواست اعتبار، وام‌دهندگان ممکن است به سوابق و استعلام‌های اعتباری فرد در گذشته نیز توجه نمایند. این معیار در تعیین رتبه اعتباری 10 درصد تأثیر دارد.

حدود رتبه اعتباری موسسه Sesame

موسسه اعتباری Sesame، با استفاده از مدل‌های FICO، نمره اعتباری در بازه 300 تا 850 را به مشتریان خود اختصاص می‌دهد که در جدول ذیل سطح اعتباری متناظر با هر بازه نمره اعتباری مشخص شده است:

همان‌طور که در بالا مشاهده می‌شود، چهار سطح اعتباری متفاوت برای بیان وضعیت اعتبار یک فرد تعیین شده است.

تسهیلات موسسه اعتبار Sesame

وام‌های دانشجویی:

امکان برخورداری از وام‌های با بهره کمتر و بازپرداخت طولانی‌تر برای دانشجویان وجود دارد.

وام‌های شخصی:

شامل وام‌های خرید خودرو، خرید خانه و یا رهن خانه می‌باشد.

وام رهنی خرید خانه:

معمولاً پیدا کردن وام مسکن مناسب کار ساده‌ای نیست. تعداد زیادی از وام‌هایی که وجود دارد یا نرخ بهره بالایی دارند و یا برای کوتاه مدت طراحی شده‌اند و ممکن است متناسب با بودجه افراد نباشد. موتور تحلیل اعتباری موسسه Sesame همواره نمره اعتباری و وضعیت بدهی افراد را در برابر نرخ وام‌های ملی بررسی می‌کند تا بتواند بهترین پیشنهاد وام را با توجه به اهداف افراد مشخص نماید. لذا این موسسه به افراد کمک می‌نماید تا از وام‌هایی با کمترین نرخ‌های بهره استفاده کنند و در مسیر صاحب‌خانه شدن قدم بردارند. البته لازم به ذکر است که پایین‌ترین نرخ بهره تنها ملاک یافتن بهترین وام رهنی نیست. بسیاری از مردم فقط به نرخ بهره توجه می‌کنند اما از توجه دقیق به نوع وام مسکن و اینکه متناسب با نیازهای ایشان باشد غفلت می‌کنند. انواع بازپرداخت وام‌های خرید خانه می‌تواند به صورت ثابت، متغیر، قابل تبدیل و … باشد. برای آن که موتور تحلیل اعتباری Sesame بتواند بهترین نوع وام را تشخیص دهد علاوه بر نرخ بهره به اطلاعاتی همچون نحوه بازپرداخت وام، مدت بازپرداخت وام، نوع ملک، میزان درآمد و … نیاز دارد. هم‌اکنون از وام رهنی خرید خانه موسسه Sesame در ایالاتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا، اوهایو و… بسیار استفاده می‌شود.

بیمه اتومبیل:

یافتن شرکت مناسب ارائه‌دهنده بهترین خدمات بیمه‌ای در حوزه اتومبیل با توجه به تعدد شرکت‌های بیمه کار چندان آسانی نیست. در این صورت برای یافتن نرخ‌های مناسب بیمه افراد می‌توانند از ابزارهای هوشمند استفاده نمایند. موسسه Sesame ابزاری تدوین کرده است که بهترین نرخ‌های بیمه اتومبیل را در اسرع وقت در اختیار افراد قرار می‌دهد و تماماً به صورت آنلاین می‌باشد.

وام خرید اتومبیل:

برای اکثر افراد لازمه خرید اتومبیل جدید، گرفتن وام خودکار است. واقعیت این است که اکثر وام‌های خرید اتومبیل نرخ بهره بالایی دارند. موسسه Sesame به متقاضیان خرید خودرو خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد تا بتوانند وام‌های با کمترین میزان بهره را پیدا کرده و از آن بهره‌مند گردند. اگر کسی در جستجوی وام مناسب باشد، در سایت موسسه Sesame ثبت‌نام می‌کند. این سامانه با توجه به امتیاز اعتباری افراد و میزان وام درخواستی، براساس نرخ بهره به معرفی انواع وام‌های قابل ارائه در موسسات مالی و اعتباری می‌پردازد.

کارت‌های اعتباری:

این موسسه براساس امتیاز اعتباری اشخاص، گزینه‌های متفاوتی از کارت‌های اعتباری را در اختیارشان قرار می‌دهد.

1- رتبه اعتباری عالی: افراد با رتبه اعتباری عالی می‌توانند از کارت‌های با بهره کمتر استفاده کنند. برخی از این کارت‌ها ممکن است برنامه‌ریزی پاداش به مشتریان نیز داشته باشند. در ذیل به انواع کارت‌ها اشاره می‌گردد:

2- رتبه اعتباری خوب:

3- رتبه اعتباری نسبتاً ضعیف:

4- رتبه اعتباری ضعیف:

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری