تاریخچه شرکت GBB

GBB یک آژانس رتبه‌بندی مستقل و خارجی با تخصص ویژه در بخش خدمات مالی می‌باشد که در سال 1996 توسط انجمن حسابرسی بانک‌های آلمان برای هدف فعلی خود یعنی ارزیابی رتبه اعتباری شرکت‌ها، در درجه اول شرکت‌هایی که در بخش خدمات مالی شرکت می‌کنند، تاسیس شد. علاوه بر رتبه‌بندی موسسات مالی، انجمن‌های ساختمان‌سازی، شرکت‌های لیزینگ و شرکت‌های کوچک و متوسط (SMEs) را نیز در سایر بخش‌ها رتبه‌بندی می‌نماید. علاوه بر این، به نمایندگی از انجمن حسابرسی بانک‌های آلمان، کلیه موسسات عضو را طبق مقالات انجمن طبقه‌بندی کرده و به بررسی رتبه اعتباری مورد نیاز بانک‌هایی که مایل به عضویت در صندوق حمایت از سپرده هستند، می‌پردازد.

همچنین GBB رتبه‌بندی سالانه بیش از 200 بانک تجاری خصوصی را انجام می‌دهد و تجزیه و تحلیل رتبه‌بندی را برای صندوق حمایت از سپرده‌گذاری انجمن بانک‌های آلمانی نیز بر عهده دارد. بنابراین سهم قابل توجهی در ثبات سیستم بانکی آلمان دارد.

از سال 2004 GBB رتبه‌بندی‌هایی را برای انجمن‌های ساختمان‌سازی، شرکت‌های لیزینگ و شرکت‌های کوچک و متوسط در سایر بخش‌ها انجام داده است. در سال 2011 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA) به رسمیت شناخته شد و به موجب آئین نامه (EC) شماره 1060/2009 در تاریخ 27 اوت 2011 ، به عنوان یک آژانس رتبه‌بندی اروپایی ثبت شد. از سال 2012 مجاز به محاسبه مشارکت‌های پرداخت شده به طرح غرامت بانک‌های آلمانی، مطابق آیین نامه های مشارکت 12 دسامبر 2011 است. این شرکت در کنار محصول اصلی خود یعنی ارزیابی‌های اعتباری به عنوان یک آژانس رتبه‌بندی مستقل اروپا، به مشتریان خود خدمات طرح‌های محافظت از سپرده‌گذاری و همچنین سایر خدمات تجزیه و تحلیلی به عنوان مثال تجزیه و تحلیل نمونه کارها، به ثمر رساندن، محک زدن و اعتبار سنجی و … ارائه می‌نماید.

GBB

سازمان GBB

این نهاد رتبه‌بندی، به خوبی و با استفاده از نیروی کار ماهر و باتجربه قادر به صدور، نظارت و بروزرسانی رتبه‌ها است. این نهاد از طریق برنامه‌ریزی صحیح رتبه‌بندی اطمینان می‌دهد که تجزیه و تحلیل‌ها با توجه به مطالب، زمان و منابع پرسنلی مورد نیاز شرایط مشتری به صورت خاص انجام می‌شود.

وظیفه تحلیلگران شامل بررسی و تحلیل دقیق اسناد ارسالی و درخواستی است. تجزیه و تحلیل مستلزم تعیین و ارزیابی شاخص‌های مشخص از وضعیت مالی و عملکرد مالی از یک سو و ارزیابی معیارهای مناسب‌تر از سوی دیگر به عنوان شاخص‌های کیفی است. انواع رتبه‌بندی‌های انجام شده توسط GBB-Rating شامل معیارهای مختلف فردی است که تحلیلگر براساس ارزیابی خود آن را تایید و ارزیابی می‌کند. سیستم رتبه‌بندی مربوطه نتیجه ارزیابی را از ارزیابی‌های کل برآورد می‌نماید.

به منظور برآوردن الزامات خاص ناشی از رتبه‌بندی ارائه‌دهندگان خدمات مالی و شرکت‌های کوچک و متوسط در سایر بخش‌ها، تیم‌های تجزیه و تحلیل انفرادی بر بخش‌های خاصی از بازار، گروه‌های هدف و مناطق موضوعی تمرکز می‌کنند. خدمات اضافی، مانند امتیازدهی و محک، توسط تیم‌های پروژه متشکل از کارشناسان منتخب در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود. تحلیلگر دوم ارزیابی‌های فردی و صحت شاخص‌ها را بررسی و تایید می‌کند. این کار همیشه مطابق با دستورالعمل‌های داخلی و دستورالعمل‌های فرآیند انجام می‌شود.تحلیلگر اصلی و تحلیلگر دوم مسئول تولید امتیاز هستند.

شرکت GBB، مرتباً روش‌ها و مدل‌های رتبه‌بندی خود را در چارچوب مراحل اعتبارسنجی و پشت پرده بررسی می‌کند. واحد روش‌های کمی مراحل پشتیبان‌گیری و اعتبار‌سنجی منظم را انجام می‌دهد و همچنین در پالایش سیستم‌های رتبه‌بندی نقش دارد. کمیته رتبه‌بندی فعالیت‌های خود را مطابق با مقررات قانونی به ویژه مقررات (EC) شماره 1060/2009 پارلمان اروپا و شورا در مورد آژانس‌های رتبه‌بندی اعتباری دنبال می‌کند. مسئولیت‌های آن به ویژه تعیین نهایی امتیاز و نظارت مداوم آن و همچنین تعلیق یا انصراف از امتیاز است.

مقیاس رتبه‌بندی

تحلیلگران یافته‌های حاصل از ارزیابی پروفایل‌های مالی و تجاری را در یک پیشنهاد رتبه‌بندی مطابق با نماد شناخته شده بین‌المللی (22 امتیاز از AAA تا D) جمع می‌کنند. مقیاس رتبه‌بندی GBB-Rating در زیر نشان داده شده است:

 

GBB

خدمات تجزیه و تحلیل

کارشناسان موسسه GBB، اطلاعات و داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند، ارزیابی‌های آماری را انجام می‌دهند و همچنین محتوا را از منظر مدیریت مشاغل تفسیر می‌کنند. در صورت لزوم، نتایج با داده‌های گسترده در مورد اوراق بهادار بانک‌ها از مشتریان خرده فروشی و شرکت‌ها، و همچنین در مورد اوراق بهادار لیزینگ، غنی و اثبات می‌شود. بینش بدست آمده از ساختارها، روندها و احتمالات، بستر مناسبی را برای طبقه‌بندی ریسک‌ها و برآورد احتمال پیش فرض، مدیریت اوراق بهادار و تهیه ارزیابی‌های نمونه کارها فراهم می‌کند.

از جمله دیگر خدمات تحلیل که GBB ارائه می‌دهد عبارتند از: – تجزیه و تحلیل اقتصادی صنعت و ریسک – خدمات پشتیبانی از مدیریت اعتبار و حساب‌های دریافتنی بانک‌ها و شرکت‌ها – تجزیه و تحلیل سبد سرمایه‌گذاری – محک پشتیبانی فنی با تهیه اطلاعات و تهیه داده‌ها (بستر GBB) – توسعه سیستم‌های رتبه‌بندی داخلی و پشتیبانی از سیستم‌های اعتبار سنجی – پشتیبانی روش شناختی از انجمن حسابرسی بانک‌های آلمان و شرکت‌های تابعه آن – تدوین و اجرای مراحل طبقه‌بندی ریسک

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.