تاریخچه:

جدیدترین نوع بانک دیجیتال است که در بریتانیا مجوز فعالیت دارد. Monzo در ابتدا با ارائه حساب کارت اعتباری پیش‌پرداخت مطرح گردید و در سال 2017 مجوز بانکداری آن صادر شد. این بانک برخلاف بانک‌های سنتی فاقد شعبه و یا ماهیت فیزیکی سایر ابزارهای مالی همچون چک و … است و تنها از طریق وبسایت و اپلیکیشن به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهد. برای استفاده از خدمات این بانک، تنها داشتن تلفن همراه هوشمند و اینترنت کفایت می‌کند. خدمات این بانک بدون کارمزد می‌باشد. این بانک قصد دارد همکاری‌های بین‌المللی گسترده‌ای را با نهادهای دیگر در راستای ارائه خدمات حساب جاری بانکی ایجاد نماید. هم‌اکنون صدها توسعه‌دهنده خارجی وجود دارند که این بانک را در حوزه اپلیکیشن‌های مبتنی بر API کمک می‌کنند.

وبلاگ و وبسایت Monzo در ارائه مطالب خود به سختی بر وجود شفافیت کامل تأکید دارند و مهم‌ترین کاربرد وبلاگ آن، ارائه مشاوره مالی است. به عنوان مثال تاکنون اخبار بسیار زیادی در وبلاگ مونزو با موضوع معرفی سیستم داخلی آن منتشر گردیده است و در واقع هیچ چیز مخفی در آن وجود ندارد. موارد استفاده وبلاگ Monzo به شرح ذیل می‌باشد:

– ترویج سرمایه‌گذاری جمعی

– ارائه برنامه‌های رشد

– عیان کردن ساختار هزینه‌ای

– معرفی محصولات جدید

– معرفی کارکنان، مسئولیت‌ها و قابلیت‌ها

– راه‌اندازی بخشی برای حمایت از توسعه و آزمایش ایده‌های جدید

انواع حساب‌های قابل افتتاح در بانک مونزو:

در این بانک حساب‌های مختلفی همچون حساب جاری، پس‌انداز، حساب اساسی و مشترک وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک پرداخته می‌شود:

1- حساب جاری: این نوع حساب معمولاً برای انجام کارهای روزمره همچون مدیریت پول، پرداخت صورتحساب، بدهی‌های مستقیم، سفارشات ثابت و دریافت حقوق مورد استفاده قرار می‌گیرد. به محض افتتاح حساب، به فرد کارت بدهی داده می‌شود که ممکن است امکان اضافه برداشت با محدودیت نیز داشته باشد.

2- حساب پس‌انداز: این حساب امکان پس‌انداز پول برای آینده را فراهم می‌کند. پس‌انداز ممکن است برای اهداف بزرگ مثل خرید خانه و اتومبیل باشد یا برای اهداف کوچکتر مانند تعطیلات. میزان نرخ بهره، هزینه و نحوه دسترسی به منابع این حساب به عوامل مختلفی همچون نوع حساب پس‌انداز، بانک و حتی ساختار جامعه بستگی دارد.

3- حساب اساسی یا اصلی: این حساب مخصوص کسانی است که از نمره اعتباری بالا و خوبی برخوردار نیستند ولیکن به یک حساب بانکی نیاز دارند. بنابراین این افراد از مزیت اضافه برداشت محروم هستند اما چنین حسابی هیچ هزینه‌ای نداشته و برای افتتاح آن نیاز به واریز پول نیست.

4- حساب مشترک: این حساب مناسب افرادی است که می‌خواهند منابع مالی خود را به اشتراک بگذارند همچون زوج‌ها، خانواده‌ها و حتی هم‌خانه‌ها. این حساب می‌تواند به نام چندین نفر باشد به این معنی که هر کدام امکان واریز و برداشت خواهند داشت.

 

نحوه افتتاح حساب در بانک:

معمولا متقاضیان می‌توانند از طریق نصب برنامه Monzo بر روی موبایل خود و به صورت آنلاین اقدام به افتتاح حساب نمایند. اکثر بانک‌ها برای افتتاح حساب، نام و نام خانوادگی مشتری، نشانی، تاریخ تولد و جزئیات تماس را درخواست می‌نمایند. همچنین بسته به نوع بانک و یا نوع حساب آنها ممکن است اطلاعات اضافه‌تری همچون قبوض آب و یا گاز خانه، صورتحساب مالیات‌های پرداختی، قرارداد اجاره یا سند وام رهنی را نیز درخواست نمایند. خیلی از بانک‌ها ممکن است قبوض تلفن همراه و صورتحساب یا قراردادهای آنلاین را به رسمیت نشناسند.

 

اطلاعات موردنیاز برای افتتاح حساب و یا برخورداری از خدمات در مونزو:

 • اطلاعات شخصی مانند نام، زمان و مکان تولد
 • جزئیات تماس و ارتباط، مانند آدرس محل سکونت قبلی و فعلی، ایمیل و شماره تماس
 • اطلاعات شناسایی همچون تصویر کارت شناسایی، ویدئوی کوتاهی از متقاضی
 • اطلاعات مربوط به حق و حقوق شهروندی بریتانیا و همچنین اطلاعات مالیاتی محل اقامت فرد
 • جزئیات مالی ، مانند وضعیت اشتغال و صنعتی که فرد در آن کار می کند ، درآمد سالانه ، تعداد افراد وابسته ، وضعیت اقامت و هزینه‌های ماهانه مسکن
 • درخصوص انواع خدمات ممکن است اطلاعات دیگری نیز درخواست شود. به عنوان مثال اگر فردی درخواست افتتاح حساب پس‌انداز داشته باشد، شماره بیمه ملی نیز از او درخواست می‌شود. اگر فرد درخواست تخصیص اعتبار داشته باشد، علت استقراض نیز جزء اطلاعاتی است که حتما از متقاضی پرسیده می‌شود.
 • در صورتی که با مونزو تماس گرفته شود، تمام اطلاعات تماس و شماره تماس فرد و همچنین کل مکالمات ضبط می‌گردد.

 

اطلاعاتی که از منابع خارجی دریافت می‌شود:

وقتی یک فرد برای افتتاح حساب در مونزو اقدام می‌کند علاوه بر اطلاعات شخصی که وی در اختیار بانک قرار داده است، از مکان‌ها و منابع ذیل نیز اطلاعات استخراج می‌گردد:

 • استعلام وضعیت اعتباری فرد از آژانس‌های مرجع اعتباری به منظور بررسی ریسک و اینکه به فرد امکان اضافه برداشت در کارت اعتباری داده شود یا خیر (این استعلام نمره اعتباری فرد را تغییر نخواهد داد).
 • دریافت اطلاعات از آژانس‌های پیشگیری از کلاهبرداری با استفاده از خدمات ” مشتری خود را بشناسید ” و همچنین مراکز مبارزه با پولشویی، به منظور طی پروسه قانونی.
 • همچنین ممکن است از اطلاعات موجود در اداره ثبت دولتی نیز استفاده شود
 • استفاده از اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی

چرا و براساس چه مبنایی از اطلاعات فرد استفاده می‌شود:

طبق قوانین اتحادیه اروپا درخصوص محافظت از داده‌ها، زمانی یک نهاد مانند بانک می‌تواند از اطلاعات شخصی فردی استفاده کند که برای آن مبنای قانونی خاصی وجود داشته باشد؛ به عنوان مثال حداقل یکی از این مواردی که در ذیل به آنها اشاره می‌شود باید رعایت شود:

– به علت انجام وظایف حقوقی یا قراردادی، مصالح قانونی، مصالح عمومی، مصالح بااهمیت فردی و یا رضایت فردی.

در این بخش توضیح داده می‌شود که بانک Monzo چگونه و با چه مبنایی می‌تواند از اطلاعات افراد استفاده کند:

مبنایی که مونزو می‌تواند براساس آن از اطلاعات فرد استفاده کند، بحث قرارداد قانونی است. اطلاعات مشتری براساس اهداف ذیل جمع‌آوری می‌گردد:

– ارائه خدمات آنلاین به مشتری با توجه به شرایط و اصول بانک

– امکان ارائه صورتحساب و ارسال پیام در صورت استفاده از خدمات بانک

– بررسی و حل و فصل شکایات موجود و سایر موارد

 

بانک Monzo اطلاعات مشتریان خود را با کدام ادارات یا نهادها به اشتراک می‌گذارد؟

 

1- بانک Monzo معمولاً اطلاعات شخصی افراد را در اختیار موسساتی قرار می‌دهد که با آن همکاری تنگاتنگ در ارائه خدمات به مشتری دارند.

چنین موسساتی برای ارائه خدمات نیاز به جزئیات اطلاعات دارند. Monzo اطلاعات را به صورت رمزگذاری شده و به شکلی که مشتری مشخص نباشد (به عنوان مثال قرار دادن نام کاربری به جای نام مشتری)، در اختیار نهادهای دیگر قرار می‌دهد. این شرکت‌ها عبارتند از:

– شرکت‌هایی که وظیفه ساخت کارت‌های اعتباری Monzo را برعهده دارند.

– شرکت‌هایی که خدمات مربوط به شبکه اینترنتی کارت اعتباری را فراهم می‌کنند مانند مستر کارت.

– ارائه‌دهندگان خدمات ” مشتری خود را بشناسید ” که قبلاً از اطلاعات ثبت شده آنها برای بررسی ریسک نکول و یا صحت اطلاعات فردی استفاده شده بود.

– ارائه‌دهنگان خدمات ذخیره‌سازی اطلاعات همانند خدمات وب آمازون و کلود گوگل

– ارائه‌دهندگان پلتفرم‌های تحلیلی و هوش تجاری

– شرکت‌هایی که به Monzo در تجزیه و تحلیل عملکردی کمک می‌کنند (به عنوان مثال در حل مسائل فنی با استفاده از برنامه فعالیت می‌نمایند).

– شرکت‌هایی که به Monzo در بازاریابی کمک می‌کنند.

– شرکت‌های نرم‌افزاری که وظیفه ارسال و ذخیره‌سازی اتوماتیک ایمیل‌ها را دارند.

 

2- آژانس‌های مرجع اعتباری:

چنین آژانس‌هایی اطلاعات مربوط به وام‌گیرندگان را در اختیار وام‌دهندگان قرار می‌دهند تا بتوانند در تصمیم‌گیری جهت اعطای وام آنها را کمک نمایند. لذا بانک‌ها نیز به منظور تکمیل اطلاعات آژانس‌ها و به‌روز بودن آن باید جزئیات اطلاعات خود درخصوص مشتریان را با آنها به اشتراک بگذارند. بانک Monzo با آژانس‌های اعتباری Experian و TransUnion همکاری مشترک دارد.

از زمانی که یک فرد در اپلیکیشن Monzo ثبت نام می‌کند و تا موقعی که جزو مشتریان Monzo است، Monzo جزئیات اطلاعات فرد را با آژانس‌های اعتباری به اشتراک می‌گذارد و در صورت تغییر هر یک از آیتم‌های اطلاعات، آن را به آژانس‌ها مخابره می‌کند. این اطلاعات شامل موارد ذیل است:

– نام و نام خانوادگی، آدرس، زمان و مکان تولد

– اطلاعات حساب‌های بانکی فرد: زمان که افتتاح حساب می‌کند و پول واریز می‌کند (در صورتی که فرد به دلیل اضافه برداشت به بانک بدهکار باشد، در این صورت مبلغ موجودی حساب به آژانس موردنظر اطلاع داده می‌شود).

– اگر فرد قبلاً اقدام به استقراض کرده باشد، اطلاعات مربوط به وام، مبلغ و چگونگی بازپرداخت‌ها (اینکه آیا بازپرداخت‌ها به طور کامل و در زمان مقرر انجام شده است یا خیر)، در اختیار آژانس‌های رتبه‌بندی قرار داده می‌شود.

– اطلاعات مربوطه درخصوص پیش‌بینی ورشکستگی مشتری و جلوگیری از آن

* در صورتی که فردی قصد افتتاح حساب مشترک با شخص دومی را داشته باشد، بانک Monzo و آژانس‌های اعتباری اطلاعات مربوطه را در اختیار شخص دوم نیز قرار می‌دهند.

 

تا چه زمانی اطلاعات مشتری در اختیار مونزو قرار می‌گیرد؟

Monzo تا زمانی که مشتری از این بانک و خدمات آن استفاده می‌کند، اطلاعات را نگه می‌دارد. البته به لحاظ رعایت قوانین و جهت حل مسائلی قانونی که ممکن است در آینده رخ دهد همچون خطرات ناشی از پولشویی و کلاهبرداری، اطلاعات به صورت اتوماتیک به مدت 6 سال در کل سیستم مونزو ذخیره و نگهداری می‌شود.

 

مدت زمان افتتاح حساب:

مدت زمان افتتاح حساب بسته به نوع بانک می‌تواند چند دقیقه و یا چند ساعت به طول بیانجامد. برخی از بانک‌ها ممکن است برای افتتاح حساب به نمره اعتباری اشخاص توجه کنند تا رفتارهای اعتباری آنها را در گذشته بسنجند. اما در بانک Monzo افتتاح حساب تنها چند دقیقه طول خواهد کشید و فقط فرآیند ثبت و تحویل کارت اعتباری بدهی به مشتری به دلیل استعلام اعتباری و همچنین صدور کارت با وقفه چند روزه صورت می‌پذیرد.

 

جدیدترین قابلیت‌ها و محصولات نوآورانه بانک دیجیتال مونزو:

 

1- افتتاح حساب برای مشتریان کم سن:

نوجوانان 16 و 17 ساله همانند جوانان 18 ساله می‌توانند درخواست افتتاح حساب داشته باشند با این تفاوت که کمی در خرج کردن محدود هستند. به عنوان مثال نمی‌توانند از این حساب برای شرط‌بندی استفاده کنند. این نوع حساب شامل یک کارت بدهی است که در تمام نقاط جهان قابل استفاده بوده و همچنین، ابزارهایی را برای بودجه‌بندی مالی در نظر گرفته است.

 

2- حساب‌های بانکی مشترک:

مشتریان این بانک قادر خواهند بود تا از حساب‌های بانکی مشترک استفاده نمایند. برای هر حساب یک کارت بدهی مجزا صادر می‌شود و روند افتتاح حساب بسیار ساده است.

 

3- پرداخت قبوض پیشرفته

 

4- روش‌های نوین پس‌انداز:

 

– گرد کردن تراکنش‌ها: کاربری که گزینه‌ی گرد کردن را در اپلیکشن انتخاب کند، رقم تمامی تراکنش‌هایش به نزدیک‌ترین پوند بعدی، گرد می‌شود و پول اضافی داخل یک قلک مجازی جمع‌آوری می‌شود. اگر اهداف شخص بزرگ باشد، می‌تواند قلک بزرگ‌تری را انتخاب کند.

 

– تنظیم انتقال خودکار به قلک: کاربری که قصد انجام پس‌انداز برای یک خرید بزرگ یا رفتن به تعطیلات را داشته باشد، می‌تواند این گزینه را انتخاب کند. در این صورت، مقداری پول از حساب جاری به قلکی که شخص برای هرکدام از هدف‌ها تعریف کرده؛ منتقل می‌شود. این انتقال پول را می‌توان در هر زمان دلخواه شروع و در هر زمان دلخواه متوقف کرد. امکان برداشت یکپارچه از قلک نیز وجود دارد. اهداف تعیین‌شده برای هر قلک، همواره در اپلیکیشن نمایش داده می‌شود تا فرد با دیدن آن، انگیزه‌ی بیشتری پیدا کند.

 

– تعویض خودکار خدمات: این یک سرویس غیرانتفاعی است که از سوی مونزو طراحی شده و امکان حرکت در بین حساب‌های جاری مختلف را برای دارنده حساب فراهم ‌می‌کند. این امکان وجود دارد که فرد بتواند تمام حساب‌های جاری، شخصی، مشترک و تجاری خود را به مونزو تغییر دهد. چنین سوئیچ‌هایی کاملاً تحت ضمانت سوئیچ حساب جاری قرار دارند و اگر مشکلی پیش بیاید نیاز به پرداخت وجه نقد و آنچه که فرد در حال حاضر در تملک دارد نیست. حتی امکان پرداخت به حساب‌های بسیار قدیمی نیز وجود خواهد داشت.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.