در جدیدترین گزارش اسپیدتست مبنی بر رتبه‌بندی سرعت اینترنت در کشورهای مختلف و مقایسه آنها با یکدیگر در سال 2020، رتبه ایران در هر دو مورد اینترنت موبایل و اینترنت ثابت کاهش یافته است.

در این رتبه‌بندی، اطلاعات موردنیاز برای ارزیابی وضعیت کشورها از میان بیش از 10 هزار سرور موجود در 190 کشور و به صورت ماهانه تجمیع شده است. به منظور حصول شاخص رتبه‌بندی سرعت اینترنت، تمامی کشورهای موجود ملزم شدند تا اطلاعات حداقل 300 کاربر نمونه با پهنای باند و امکان دسترسی مناسب برای هر دو مورد اینترت ثابت و همراه را گزارش نمایند.

جزئیات رتبه‌بندی سرعت اینترنت

طبق اطلاعات ثبت شده، میانگین جهانی سرعت دانلود و آپلود اینترنت موبایل به ترتیب 45.69 و 12.6 مگابایت بر ثانیه بوده است. همچنین میانگین جهانی سرعت دانلود و آپلود اینترنت ثابت نیز برابر با 91.96 و 49.44 مگابایت بر ثانیه ثبت شده است. در رتبه‌بندی اینترنت موبایل، 139 کشور و در رتبه‌بندی اینترنت ثابت 176 کشور مورد ارزیابی واقع شده‌اند.

الف) بررسی کشورها از نظر سرعت اینترنت موبایل

در این رتبه‌بندی، کشور امارات متحده عربی با یک پله صعود نسبت به رتبه‌بندی سال قبل، در جایگاه نخست دنیا قرار گرفته است. در این کشور سرعت دانلود و آپلود اینترنت موبایل برایر با 170.30 و 27.26 مگابایت بر ثانیه است که از متوسط جهانی بسیار بالاتر می‌باشد.

بعد از کشور امارات، کشورهای کره‌جنوبی ( 1 پله سقوط نسبت به سال قبل)، قطر ( 1 پله صعود)، چین ( 1 پله سقوط) و استرالیا (بدون تغییر) در رتبه‌های دوم تا پنجم پرسرعت‌ترین کشورهای جهان از نظر اینترنت موبایل قرار دارند.

همچنین در این گزارش، کشور افغانستان با داشتن سرعت دانلود و آپلود اینترنت موبایل 6.31 و 3.53 مگابایت بر ثانیه، به عنوان آخرین کشور شناخته شده و دررتبه 139 قرار گرفته است. مشاهده می‌شود که سرعت اینترنت در این کشور با میانگین جهانی اختلاف فاحشی دارد.

ب) بررسی کشورها از نظر سرعت اینترنت ثابت

در رتبه‌بندی کشورها به لحاظ سرعت اینترنت ثابت، کشور سنگاپور همچون سال گذشته در جایگاه نخست قرار گرفته است. در سنگاپور سرعت دانلود و آپلود اینترنت ثابت برابر با 241.2 و 232.20 مگابایت بر ثانیه می‌باشد و تفاوت بسیار زیاد آن با میانگین جهانی کاملاً مشهود است.

کشورهای هنگ‌کنگ (بدون تغییر در رتبه نسبت به سال قبل)، تایلند (2 پله صعود)، موناکو (6 پله صعود) و سوئیس (1 پله سقوط)، بعد از کشور سنگاپور به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

در این بررسی، کشور ترکمستان بعد از یمن، با داشتن سرعت دانلود و آپلود 3.47 و 3.99 مگابایت بر ثانیه در رتبه 176 قرار گرفته و به عنوان آخرین کشور شناخته می‌شود.

  • لازم به ذکر است جزئیات مربوط به رتبه‌بندی سال قبل را می‌توانید در اینجا مطالعه نمایید.

جایگاه ایران از نظر سرعت اینترنت موبایل و اینترنت ثابت

از نظر سرعت اینترنت موبایل، کشور ایران نسبت به سال قبل 6 پله سقوط داشته و در جایگاه 84 جهان قرار گرفته است. متوسط سرعت دانلود و آپلود اینترنت موبایل در ایران به ترتیب برابر با 25.64 و 11.32 مگابایت بر ثانیه است که از میانگین جهانی نیز پایین‌تر می‌باشد.

از لحاظ سرعت اینترنت ثابت نیز ایران وضعیت بدتری داشته و با 9 پله سقوط نسبت به سال قبل، در جایگاه 137 از 176 کشور موجود قرار دارد. سرعت دانلود و آپلود اینترنت ثابت در ایران برابر با 17.84 و 10.21 مگابایت بر ثانیه است.