با شیوع مجدد ویروس کرونا و تصمیم بالاجبار دولت مبنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر کسب و کارها در شهرهایی که در وضعیت قرمز و بحرانی به سر می برند، هیئت دولت تصمیم گرفته است تا به تعداد محدودی از خانواده ها و کسب و کارهایی که از بحران پاندمی کرونا متضرر گشته اند تسهیلات کمک معیشتی واریز نماید.

پیشتر و در مرحله اول شیوع ویروس کرونا دولیت توانسته بود تا به تعداد بیش از 20 میلیون خانور ایرانی و همچنین کسب و کارهای آسیب دیده همچون کارگاه داران، تاکسی رانان و … به صورت گسترده تسهیلات کرونایی اعطا نماید که جزئیات این اقدام در اخبار روزها و هفته های گذشته سایت خری مرآت مگ منعکس گردیده است.

طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، افرادی که فاقد درآمد ثابت هستند مشمول دریافت وام کمک معیشتی خواهند بود و شهروندانی که دارای درآمد ثابت هستند از جمله کسانی که در ارگان ها و دستگاه های دولتی و غیردولتی مشغول به کار می باشند و یا بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی و سایر صندوق های بازنشستگی، مشمول این طرح نخواهند بود.

پیش بینی شده است که وام کمک معیشتی در مرحله دوم تنها در اختیار 30 میلیون نفر از ایرانیان و در قالب 11 میلیون خانوار اعطا گردد که در مقایسه با مرحله اول حجم مشمولین کمتر است. مبلغ وام مطابق مرحله اول یک میلیون تومان به صورت قرض الحسنه و با نرخ بازپرداخت 4 درصد خواهد بود و در طی 30 ماه آینده باید به دولت بازپرداخت گردد. بازپرداخت این وام از حساب یارانه های واریزی به خانواده ها قابل برداشت خواهد بود.

لازم به ذکر است برای خانوارهایی که در مرحله اول از تسهیلات کرونایی بهره مند گردیده بودند نیز محدودیتی برای اخذ وجود ندارد و آنان قادر هستند تا برای دومین بار از کمک های دولت استفاده نمایند.

نحوه ثبت نام

مطابق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، مشمولین و واجدین شرایط می توانند از امروز یعنی چهارم آذر ماه لغایت یازدهم آذرماه (روز سه شنبه) نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. روند ثبت نام نیز بدین گونه است که افراد باید شماره کد ملی سرپرست خود را از طریق تلفن همراه وی به سرشماره 6369 تنها برای یک بار از طریق پیامک ارسال نمایند، پس از ارسال و تا نوزدهم آذر ماه اطلاعات افراد در مرکز آمار ایران به منظور شناسایی قطعی واجدین شرایط پردازش خواهد شد و از بیستم الی بیست و هفتم آذر ماه برای واجدین پیامک تأییدیه از سوی وزارت رفاه ارسال خواهد شد. در روزهای آتی نیز از طریق عاملیت برخی از بانک ها وجوه کمک معیشتی به حساب مردم واریز می گردد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی