بهنام امیری، سرپرست معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: بحث رتبه‌بندی کسب و کارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی مدت زمان زیادی در کشور مطرح بوده که تا دو ماه آینده بحث رتبه‌بندی این کسب و کارها در کشور اجرایی می‌شود. وی بیان کرد: بر این اساس امتیازدهی به کسب و کارها حول دو محور اصلی سوابق عملکرد و توانمندی کسب و کار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

امیری با بیان اینکه این رتبه‌بندی با هدف ساماندهی فعالیت كسب و كارهای اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌كنندگان صادر می‌شود، افزود: در این امتیازدهی سوابق یک‌ساله کسب و کارهای اینترنتی بررسی و به‌صورت کد به مصرف‌کننده اعلام می‌شود.

سرپرست معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تصریح کرد: کسب و کارهای اینترنتی بر اساس دارا بودن یک تا پنج ستاره رتبه‌بندی و اعتبارسنجی آن‌ها برای مدت دو سال صادر می‌شود که فراخوان اجرایی شدن این برنامه به زودی اعلام می‌شود. وی ادامه داد: نماد اعتماد الکترونیکی، نشانه‌ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می‌شود و به کسب و کارهای اینترنتی قانونمند با هدف رتبه‌‌بندی و اعتبار‌سنجی اعطا می‌شود.

امیری با بیان اینکه در حوزه نماد اعتماد اتفاق‌های خوبی برنامه‌ریزی شده است، ادامه داد: فرآیند اعطای نماد اعتماد الکترونیکی شامل ثبت درخواست در وب سایت نماد، احراز هویت متقاضی، ارزیابی وب‌سایت کسب و کار اینترنتی و اخذ تعهدنامه الکترونیکی و اعطای نماد الکترونیکی است که یک فرآیند ساده برای فعالان این بخش است.

سرپرست معاونت تسهیل تجاری و توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیان كرد: همچنین دیگر برنامه‌هایی از جمله ایجاد پنجره واحد کسب و کارهای اینترنتی، سامانه یکپارچه شکایت، پایشگر هوشمند و پایشگر سیستمی و سیستمی کردن فرآیند اعطا در حوزه کسب و کارهای اینترنتی تهیه و تدوین شده است که به زودی در کشور اجرا می‌شوند.

امیری افزود: اصلاح ساختار هزینه‌های اقتصاد كلان از طریق بهبود نظام توزیع، هدایت سرمایه‌های خرد به سوی فعالیت‌های اقتصادی سازنده، افزایش شفافیت ساختار اقتصادی ناشی از جریان سریع و كامل اطلاعات، افزایش بهره‌وری عوامل تولید ناشی از اصلاح ساختار بنگاه‌های اقتصادی و توسعه صادرات ناشی از تسهیل در فرایندهای بازاریابی و دسترسی به بازارهای بین‌المللی را می‌توان از آثار توسعه تجارت الکترونیکی در اقتصاد برشمرد.