طبق گزارشی که نیویورک تایمز از چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا منتشر کرد، در سال 2020 و درحالی که کل دنیا با ویروسی مهلک بنام کووید-19 دست و پنجه نرم می‌کند تولید ناخالص داخلی کره جنوبی تنها 0.8 درصد افول داشته است و حتی اندکی بهبود نسبت به آنچه در ماه ژوئن پیش‌بینی شده بود داشته است.

سازمان سازمان توسعه و همکاری اقتصادی پیش از این پیش‌بینی کرده بود تمام کشورهای پیشرفته افت 7.5 درصدی تولید ناخالص داخلی را در پی شیوع بحران کرونا تجربه خواهند کرد. طبق نتایج به‌دست آمده اقتصادهای بزرگ و پیشرفته‌ای نظیر امریکا و زاپن نیز از آسیب‌های ویروس کرونا مصون نبوده و رکود 7.3 و 6 درصدی را تجربه کرده‌اند ولیکن ره جنوبی عملکردی بهتر از خود نشان داده است.

اخیراً سفیر کره جنوبی «کو هیونگ-وون» با حضور در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به این موضوع اشاره کرد که سازمان به چشم یک کشور نمونه به کره جنوبی نگاه می‌کند که تنها با استراتژی‌های خود توانسته است کرونا را مهار کرده و بر منابع خود در جهت توسعه اقتصادی تمرکز بالایی داشته باشد.

وی افزود دولت دستورالعمل‌هایی در فاصله‌گذاری اجتماعی اتخاذ کرده است که انتظار می‌رود بتدریج مصرف بخش خصوصی فزونی یابد، هرچند که باید به این موضوع دقت کرد که با توجه به رکودی که بر جهان سایه افکنده سرمایه‌گذاری و صادرات روند نزولی در پیش گرفته‌اند.

سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به بانک مرکزی کره جنوبی گوشزد کرد در صورتی که نرخ تورم افول دائمی و فعالیت‌های اقتصادی همچنان روند کندی داشته باشند باید سیاست‌های پولی را بیشتر مورد بررسی قرار داد و از آنجایی که نرخ بهره کشش بیشتری برای رشد ندارد باید به سیاست‌های غیر سنتی توجه بیشتری نمود.

با اینکه کشور کره جنوبی از جمله کشورهایی است که متحمل آسیب‌هایی از مهمان ناخوانده خود یعنی ویروس کرونا شده است، لیکن پیوسته آمار کمی در خصوص تلفات و ابتلا به این ویروس را در بین مردم خود داشته است و با استراتژی‌های سازنده خود توانسته است در مهار کرونا از جمعیت 51 میلیون نفری خود محافظت کند.