مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در طی خبری اعلام کرد: از تاریخ 5 بهمن ماه سال جاری تمامی تراکنش‌ها در «ساتنا» تنها با وجود کد شهاب امکان‌پذیر می‌باشد. کد شهاب برای اشخاص حقیقی، کدملی و برای اشخاص حقوقی، شناسه ‌ملی شرکت قلمداد می‌شود. درصورتی که تراکنش‌ها دارای کد شهاب نباشند برگشت خواهند خورد.

محرومیان تاکید کرد: لازم به ذکر است که مشتریانی که اطلاعات هویتی آنها در بانک‌ها و موسسات اعتباری ثبت شده است در این زمینه با مشکلی مواجه نخواهند شد اما این اقدام حساب‌ها و تراکنش‌هایی که فاقد شناسه ملی باشند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ادامه داد: چند سالی می‌شود که به دنبال شناسایی هویت تراکنش‌ها می‌باشیم تا از تراکنش‌های نامعلوم به اشخاص حقوقی و حقیقی جلوگیری نماییم و تا به حال اقدامات و فعالیت‌های مختلفی به ویژه در تعامل با وزارت کشور، سازمان ثبت شرکت‌ها، ثبت احوال و سایر نهادهای ذی‌ربط انجام گرفته است. همچنین با تلاش مستمر همکاران توانستیم مقدمات اجرای این قانون را فراهم نماییم.

محرمیان افزود: درصورت بروز هرگونه مشکل در تراکنش‌های ساتنایی همچون برگشت تراکنش‌ها، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک مبدا پیگیری خود را داشته و بانک‌ها موظف به همکاری و راهنمایی می‌باشند. از آنجایی که زمان اجرایی شدن این قانون طولانی بوده است هیچ‌گونه تمدید در این موضوع صورت نخواهد گرفت.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی