به گزارش ایبنا، روند صعودی رشد نقدینگی و ثبت ارقام بی­‌سابقه این متغیر در پایان سال 1399 و نیمه اول سال 1400 مسئله­ بس نگران‌کننده بود که تداوم آن می‌­توانست اقتصاد کشور را با معضلات و مخاطرات گوناگونی مواجه سازد و ضمن افزایش نااطمینانی­‌ها در تصمیمات خرد فعالان اقتصادی کشور، آثار مخربی بر متغیر‌های کلان اقتصای بوجود آورد.

حال که حدود دو سال از آن مقطع نگران‌کننده گذشته است، متغیر‌های پولی کشور در وضعیت نسبتاً پایداری قرار گرفته‌­اند و آمار‌ها حاکی از تحقق اهداف بانک مرکزی در کنترل رشد نقدینگی و قرار گرفتن در محدوده‌های تعیین شده دارد.

مرور مسیر طی شده نشان‌دهنده آن است که نرخ رشد دوازده‌ماهه نقدینگی از 42.8 درصد در پایان مهر‌ماه 1400 طی یک روند نزولی به 31.1 درصد در پایان سال 1401 و متعاقبا به 26.9 درصد و 26.4 درصد به ترتیب در پایان شهریور­ و مهر­ماه 1402 رسیده است.

ارقام فوق به خوبی بیانگر توفیق بانک مرکزی در کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها و دستیابی به اهداف کنترل مقداری کل‌های پولی و مدیریت رشد نقدینگی در محدوده هدف تعیین شده برای سال 1401 (30 درصد) و سال 1402 (25 درصد) می‌­باشد.

همچنین در ماه­‌های اخیر نیز ملاحظه می­‌شود که بانک مرکزی توانسته با بکارگیری ابزار­های خود، مقدار تحقق یافته رشد نقدینگی را در تطابق بیشتری با مسیر هدف­گذاری شده برای این متغیر قرار دهد، بطوریکه از مردادماه سال جاری تا کنون، رشد نقدینگی در محدود 26 درصد ثبات یافته است.

نمودار- روند تحولات نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی (درصد) کاهش 16.4 واحد درصدی رشد نقدینگی با اقدامات جامع بانک مرکزی

کاهش 16.4 واحد درصدی رشد نقدینگی طی دو سال منتهی به مهرماه 1402 و دستیابی به ارقام هدف‌گذاری شده برای این متغیر بدون تردید از مهمترین دستاورد‌های مجموعه بانک مرکزی و دولت در دو سال اخیر می­‌باشد.

در این دوره بانک مرکزی با عنایت به شرایط نهادی بانک‌های کشور و وضعیت مالی و بودجه­‌ای دولت اقدام به تهیه و اجرای برنامه جامع کنترل کل‌های پولی (پایه پولی و نقدینگی) و اتخاذ رویکرد‌های مقداری و قیمتی برای کنترل رشد نقدینگی نمود.

بر این اساس، بانک مرکزی در راستای کنترل رشد خلق پول بانک‌­ها و موسسات اعتباری، در سال 1401 ضوابط ناظر بر کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها را تکمیل و اصلاح نمود و علاوه بر کنترل دارایی‌­ها، کنترل بدهی‌­های ترازنامه بانک‌ها (بویژه بانک‌­های ناتراز و ناسالم) را در دستور کار قرار داد.

افزایش نسبت سپرده قانونی شبکه بانکی (0.5 واحد درصد) و همچنین افزایش نسبت سپرده قانونی بانک‌های ناسالم و تخطی‌کننده از مقررات و ضوابط ناظر بر رشد ترازنامه (تا سقف 15 درصد) از مهمترین ابزار‌های بانک مرکزی در تداوم بخشی به سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها در دوره اخیر بوده است.

در خصوص پایه پولی نیز بانک مرکزی کنترل و مدیریت رشد پایه پولی را در چارچوب برنامه پولی و دستیابی به رشد نقدینگی هدف با استفاده از ابزار‌های سیاستی و نظارتی خود از جمله عملیات بازار باز، کنترل اضافه برداشت، تنظیم رابطه مالی بخش دولتی و بانک مرکزی و عملیات ارزی مورد پیگیری و اقدام قرار داده است.

لازم به توضیح است که رشد پایه پولی در نیمه دوم سال گذشته به دنبال اجرای سیاست­‌های افزایش نسبت سپرده قانونی، روند صعودی را طی نمود و به رقم 45.0 درصد در فروردین ­ماه 1402 رسید. اما در ادامه سال جاری، اثر متغیر مذکور بر رشد پایه پولی در حال کم‌رنگ شدن است، بطوری که رشد پایه پولی در پایان شهریور و مهرماه 1402 به ترتیب به 42.0 درصد و 39.6 درصد کاهش یافته است و انتظار می­‌رود که با ثابت ماندن نسبت سپرده قانونی (عملکردی) در ماه‌­های آتی، رشد پایه پولی با سرعت بیشتری روند کاهشی را تجربه نماید. ضمن آنکه پایه پولی در هفت ماهه سال جاری رشدی معادل 15.7 درصد را تجربه کرده است.

در خصوص تحولات اجزای پایه پولی در سال جاری ملاحظه می­‌شود، خالص بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی به دلیل کاهش سپرده‌های دولت، افزایش یافته که البته این امر نشان‌دهنده اتکای دولت به منابع سپرده‌ای خود برای پرداخت‌ها و مخارج دولت می‌باشد. همچنان که دولت طی این مدت هنوز از تنخواه‌گردان خزانه استفاده نکرده است.

در رابطه با بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بانک مرکزی اقدامات و سیاست‌های جامعی را ناظر بر اصلاح ناترازی بانک‌ها در دستور کار خود قرار داده که آثار آن در ارقام پولی به مرور نمود خواهد یافت.

از جمله این اقدامات می‌توان به انحلال موسسه اعتباری توسعه، ادغام موسسه اعتباری نور در بانک ملی و همچنین تحول در مدل نظارتی بانک مرکزی اشاره نمود. متغیر دیگر، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است که در سال جاری بانک مرکزی با مهیا شدن امکان دسترسی به منابع ارزی مسدود شده و فروش آن توانسته است در چارچوب سیاست تثبیت اقتصادی به تامین نیاز‌های ارزی کشور کمک نماید.

در مجموع، روند متغیر‌های پولی حاکی از آن است که براساس برنامه پولی تعیین شده برای سال 1402 نرخ رشد کل­‌های پولی در مسیر مدنظر سیاست­گذار قرار داشته و انتظار می‌رود اهداف تعیین شده در این خصوص در پایان سال 1402 تحقق یابد.