امین‌الله فرهادی، رئیس مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی ایران در نشست تشکل‌های صادراتی در اتاق بازرگانی ایران به منظور اطلاع از شیوه رتبه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی و کارت‌های بازرگانی گفت: اتاق ایران از ١٢ سال گذشته، موضوع رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی و تشکل‌های اقتصادی را پیگیری کرده و بر این اساس، از سال 1389 استارت آن در اتاق زده شده است.

رئیس مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی ایران افزود: بر این اساس، موضوع رتبه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی و کارت‌های بازرگانی از سوی اتاق بازرگانی ایران، در مقاطع مختلف از جمله سال های 1391 و 1395، در قوانین مختلف کشور، مورد تاکید واقع شده است. فرهادی تصریح کرد: بر این اساس، هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، ساختار مرکز ملی رتبه بندی را مصوب کرده است؛ این در حالی می‌باشد که چشم‌انداز مرکز ملی رتبه بندی آن است که به یک نهاد ملی تنظیم و اجرای مقررات رتبه بندی اقتصادی کشور بر پایه رگولاتوری تبدیل شود.

به گفته فرهادی، هدف مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی ایران آن است که دولت هم باید پای کار بیاید تا بتواند با ارائه خدمات بیشتر به افراد دارای گواهینامه مرکز رتبه‌بندی، انگیزه افراد و تشکل ها را برای مشارکت در حوزه رتبه بندی بالا ببرد. وی اظهار داشت: از زمانی که فرد تقاضای رتبه‌بندی می‌کند به طور متوسط ٤٥ روز زمان لازم است تا پروسه مذکور کامل شود و متقاضی حائز رتبه گردد که البته این موضوع بستگی به همراهی متقاضی در ارائه اسناد مورد تقاضا و البته صحت آنها دارد. فرهادی گفت: ١٤ خوشه اقتصادی در این زمینه برای رتبه‌بندی تعریف شده و هر یک از فعالان اقتصادی، شرکت‌ها و تشکل‌های اقتصادی در یکی از این خوشه‌ها قرار می‌گیرند.

 

رتبه‌بندی، الزام صدور و تمدید کارتهای بازرگانی

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست تشکل‌های صادراتی در اتاق بازرگانی ایران به منظور اطلاع از شیوه رتبه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی و کارت‌های بازرگانی نیز گفت: با توجه به گسترش فرارهای مالیاتی و ضرورت غربالگری کارت‌های بازرگانی که مسئولیت آن در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، به اتاق بازرگانی ایران سپرده شده است؛ مرکز ملی رتبه بندی جهت جلوگیری از سواستفاده و رونق استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، تشکیل شده است.

لاهوتی افزود: در آینده‌ای نزدیک، رتبه‌بندی به یکی از الزامات صدور کارت بازرگانی تبدیل می شود. به گفته وی، شناسایی بهتر فعالان اقتصادی واقعی و دارندگان کارت‌های بازرگانی که کارنامه عملکردی شفافی دارند؛ از جمله مزایای رتبه بندی کارت‌های بازرگانی است. لاوهوتی همچنین اظهار داشت: دریافت خدمات بهتر از دستگاه‌های حاکمیتی، از جمله مزایای موجود برای دارندگان کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی می‌باشد.