حجت‌الله مهدیان، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت 13000 میلیارد تومان تسهیلات تا پایان سال‌جاری خبر داد. مهدیان گفت: مجموع پرداخت تسهیلات سال‌جاری تاکنون به میزان 3700 میلیارد تومان در قالب 49000 فقره تسهیلات بوده که با رشد ۳۶ درصدی در مقایسه با سال گذشته همراه بوده است. وی ادامه داد: مجموع تسهیلات پرداختی در سال گذشته نزدیک به 10000 میلیارد تومان بود که براساس هدف‌گذاری صورت‌گرفته، مجموع تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون تا پایان سال‌جاری به رقم 13000 میلیارد تومان خواهد رسید.

حجت‌الله مهدیان، رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون درخصوص برنامه‌های بانک برای تحقق رونق تولید گفت: این بانک از سال ۱۳۹۴ تاکنون در کلیه طرح‌های توسعه‌ای دولت مشارکت داشته و در بسیاری از طرح‌ها سرآمد بوده است. مطابق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، این بانک همواره طی سه سال اخیر جزو رتبه‌های برتر نظام بانکی بوده و در سال‌جاری نیز مشارکت بانک در این طرح ادامه خواهد داشت.

مهدیان افزود: بانک توسعه‌تعاون همواره از حضور در تکالیف دولتی استقبال کرده و پرداخت تسهیلات توسعه‌ای و اشتغال‌آفرین را فرصتی برای ایفای نقش توسعه‌ای بانک تلقی می‌کند. وی همچنین درخصوص اقدامات بانک توسعه‌تعاون در طرح اشتغال پایدار روستایی تصریح کرد: تاکنون ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان و تعاون‌گران روستایی پرداخت شده است و در ادامه طرح نیز بانک حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به معرفی‌شدگان پرداخت خواهد کرد.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین استراتژی‌های بانک توسعه‌تعاون حرکت به‌سوی بانکداری دیجیتال است و فرآیندهای بانکداری و ارتباط با مشتریان بانک منطبق با این نوع بانکداری خواهد شد که از شهریورماه سال‌جاری فاز اجرایی این روند آغاز می‌شود.

مهدیان درخصوص سرمایه بانک گفت: کمبود سرمایه نظام بانکی، به اذعان سیاست‌گذاران و متخصصان حوزه پولی کشور، از مسائل و مشکلات گریبان‌گیر اکثر بانک‌هاست و امید است با تزریق ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال‌جاری، میزان سرمایه بانک به رقم دو هزار میلیارد تومان افزایش یابد. مهدیان به بیان سهم تعاون در اقتصاد کشور پرداخت و افزود: حدود 92000 تعاونی فعال در کشور وجود دارد که بین 5% تا 7% حجم اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند.

مهدیان ادامه داد: این سهم براساس تکلیف باید به 25% در اقتصاد ملی برسد. برای نزدیک شدن به سهم هدف‌گذاری شده، باید تلاش شود باور عمومی به بخش تعاون افزایش یابد. کلیه اتحادیه‌های شرکت‌های تعاونی در بازارهای گوناگون می‌توانند با اطلاع‌رسانی مناسب، واحدهای مختلف تولیدی و اقتصادی را به تعاون متمایل کنند که در این زمینه تقویت بانک توسعه تعاون نیز می‌تواند کمک شایانی برای افزایش سهم تعاون در اقتصاد باشد.