در سال 1398 و در زمان بررسی لایحه قانون تجارت در مجلس، دولت موظف گردید طی سه سال آینده زیرساخت‌های اجرای سفته الکترونیکی را ایجاد کند. در ادامه به بیان مشخصات سفته الکترونیکی و همچنین ضرورت ایجاد آن پرداخته می‌شود.

 

مشخصات سفته الکترونیکی:

سفته الکترونیکی نوعی سند لازم‌الاجرا است که ساختار الکترونیکی آن باید دارای قابلیت هویت‌سنجی و تشخیص اصالت هویت باشد. منظور از هویت‌سنجی، تشخیص هویت صادرکننده، افراد ظهرنویس، ضامنین و هم‌چنین اشخاص دریافت‌کننده سفته می‌باشد. در سیستم سفته الکترونیکی باید امکانی فراهم گردد که امکان تشخیص افراد ممنوع‌المعامله نیز وجود داشته باشد.

 

پذیرش سفته الکترونیک در ارائه تسهیلات به کسب و کارها:

استفاده از سفته الکترونیکی در انجام عملیات بانکی تاکنون به صورت فراگیر به مرحله اجرا درنیامده است. زیرا یکی از زیرساخت‌هایی که حتماً باید وجود داشته باشد، ثبت امضای الکترونیکی است. تا به امروز تنها بانک ملی ایران این امکان را فراهم نموده است و تصمیم دارد تا تسهیلات مربوط به کسب و کارهای آسیب‌دیده از شرایط کرونا را از طریق ثبت سفته الکترونیکی به عنوان ضمانت، به متقاضیان اعطا نماید. لازم به ذکر است بانک ملی علاوه بر پذیرش سفته الکترونیکی، از وثیقه‌گذاری سهام عدالت نیز به عنوان ضمانت استفاده خواهد نمود. امید است در آینده نزدیک و با ایجاد و گسترش هرچه بیشتر و سریع‌تر زیرساخت‌های موردنیاز، فرآیند دریافت وام و ثبت ضمانت تسهیل گردد.

 

گزارش تسهیلات کرونا به کسب و کارها:

طبق آنچه که پیش‌تر در اخبار مرآت مگ عنوان گردید، دولت به منظور حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و کسب و کارهای آسیب‌دیده از شیوع ویروس کرونا، تمهیدات خاصی اندیشیده و سازوکارهای متفاوتی نیز در نظر گرفته است. از این رو، براساس مبلغ تسهیلات سه سطح تعیین شده است که عبارتند از:

  • وام 16 میلیون تومانی به ازای هر کارمند یا کارگر، برای کارگاه‌هایی که بنا بر قوانین مجبور به تعطیلی شد‌ه‌اند.
  • وام 12 میلیون تومانی به ازای هر کارمند یا کارگر، که متحمل صدمات و ضررهای زیادی در دوره کرونا شده‌اند.
  • وام 6 ملیون تومانی مخصوص رانندگان مسافری و برون شهری جاده‌ای

تاکنون و براساس اعلام وزارت کار، افراد و بنگاه‌های بسیار زیادی با ثبت نام در سامانه کارا درخواست خود مبنی بر دریافت تسهیلات را به ثبت رسانده‌اند که از بین آنها 126 هزار بنگاه و 238 هزار فرد به عنوان واجدین شرایط شناسایی شده‌اند و تحت حمایت دولت قرار خواهند گرفت.

طبق تصمیمات هیئت دولت، افراد واجد شرایطی که مبلغ وام آنها کمتر از 16 میلیون تومان باشد، می‌توانند با ارائه چک یا سفته به عنوان ضمانت‌، تسهیلات موردنظر خود را دریافت نمایند.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی