مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن، خانم پروانه اصلانی بیان کردند که ساز و کار وام ودیعه مسکن در چارچوب دستورالعمل‌ وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی تعیین می‌شود که برحسب قوانین و مقررات بانکی، این تسهیلات متعلق به مستاجر می‌باشد اما به موجر پرداخت می‌گردد.

اصلانی اشاره کرد: تسهیلات در 3 گروه 50 میلیونی، 30 میلیونی و 15 میلیونی (تومان) است که به ترتیب برای شهرهای تهران و سایر شهرها در نظر گرفته شده است. میزان سود تعیین شده برای 50 میلیون تومان معادل 540.000 تومان، برای 30 میلیون تومان معادل 325.000 تومان و برای 15 میلیون تومان معادل 160.000 تومان به صورت ماهانه با 13 درصد نرخ سود می‌باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی، آقای محمود محمودزاده بیان کرد: 50 میلیون تومان معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان بهای اجاره می‌باشد که با پرداخت سود پانصد و چهل هزار تومان به بانک، در اجاره‌بها مبلغ یک میلیون تومان به مستاجر کمک شده است. وی همچنین افزود: برای این تسهیلات خواهان مبلغ بیشتری بوده‌ایم که به علت محدود بودن منابع دولت میسر نگردید و تنها از منابع اعتبارات ستاد ملی کرونا مبلغ 20 هزار میلیارد تومان برای این طرح اختصاص یافته است.

به گفته آقای محمودزاده، برای پرداخت وام ودیعه مسکن اولویت‌هایی به عنوان هدف در نظر گرفته شده است که شامل: حقوق‌بگبران ثابت، زنان خودسرپرست، کارگران، خانواده هایی که دارای 3 فرزند یا بیشتر هستند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نیز افرادی که در سال 99 ازدواج کرده‌اند، می‌باشد.

محمودزاده اعلام کرد مستأجرانی که نسبتاً حقوق کمتری دریافت می‌کنند و تعداد سال‌های زیادی را به عنوان اجاره‌نشین سپری کرده‌اند، جزو اولویت‌ها محسوب می‌شوند. لازم به ذکر است متقاضیانی که تحت پوشش سازمان‌های کمیته امداد و بهزیستی هستند برای دریافت اعتبارات خود باید به سازمان‌های ذیربط مراجعه کنند.

 

شرایط وام ودیعه مسکن:

در ادامه به ذکر موارد مرتبط با نحوه برخورداری از وام ودیعه مسکن و شروط الزامی دریافت آن پرداخته می‌شود:

1- مستاجران باید دارنده اجاره‌نامه با کد رهگیری و شرایط وام ساماندهی باشند. این بدان معنا می‌باشد که تا به حال امکانات یارانه‌ای یا وام در بخش زمین یا مسکن از طرف دولت نگرفته باشند.

2- از سال 84 تا کنون صاحب هیچ‌گونه زمینی نباشند.

3- متقاضیان این ودیعه باید سرپرست خانوار باشند.

4- متقاضیان باید 5 سال در شهری که هستند سابقه سکونت داشته باشند.

طبق گفته خانم اصلانی، متقاضیان محترم و واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترتی به آدرس TEM.MRUD.IR، نسبت به ثبت نام و ارائه درخواست خود اقدام نمایند.  

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی