مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن، مسعود ایزدی، با بیان اینکه امکان دریافت وام جدید مسکن به میزان ۲۴۰میلیون تومان برای زوجین تهرانی در کلیه شعب بانک مسکن فراهم شده است، گفت: بخشنامه وام جدید مسکن که مدتی قبل توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد، آماده شده است و مردم هم اکنون می‌توانند برای دریافت این تسهیلات مراجعه کنند.

مسعود ایزدی ادامه داد: قرار بود روز شنبه (۱۴دی ماه) این خبر به طور رسمی اعلام گردد اما به دلیل شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی تصمیم بر این شد که ابلاغ بخشنامه دیرتر به بانک‌ها انجام پذیرد؛ لذا از روز سه‌شنبه کلیه شعب ملزم به پرداخت وام مسکن با قیمت جدیدی که در این طرح آورده شده است، شدند.

 

میزان تسهیلات پرداختی چقدر است؟

طبق بخشنامه‌ای که ابلاغ شده است، در شهر تهران برای متقاضیان فردی ۱۰۰میلیون تومان و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان وام از محل اوراق تخصیص داده می‌شود. همچنین طبق همین مصوبه تسهیلات جعاله از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است. بنابراین در مجموع ۱۴۰و ۲۴۰ میلیون تومان وام خرید یا ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن سهم متقاضیان فردی و زوجین تهرانی خواهد بود.

گفتنی است ساکنان فردی و زوجین مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر نیز به ترتیب ۸۰ و ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت می‌کنند که اگه وام جعاله ۴۰میلیون تومانی را هم در نظر بگیریم، در مجموع ۱۲۰و ۲۰۰میلیون تومان وام از محل اوراق می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

همچنین سهم این تسهیلات برای متقاضیان فردی و زوجین ساکن سایر مناطق شهری نیز به ترتیب ۶۰ و ۱۲۰میلیون تومان است که با ترکیب وام جعاله این مقدار به ۱۰۰و ۱۶۰میلیون تومان می‌رسد.

قابل ذکر است که نرخ سود این تسهیلات مانند قبل ۵/ ۱۷% با بازپرداخت حداکثر ۱۲ساله است و نرخ سود تسهیلات جعاله نیز همانند دوره‌های قبل ۱۸% با بازپرداخت حداکثر ۵ ساله است. این تسهیلات متعلق به همه کسانی است که بدهی معوق بانکی نداشته‌اند و درصدد خرید یا ساخت خانه باشند. این وام به علت آنکه به صورت فوریتی پرداخت می‌گردد، معمولاً متقاضیان برای نیاز فوری که دارند، نرخ سود 18% آن را نادیده می‌گیرند. همچنین تسهیلاتی هم به نام صندوق پس‌انداز یکم، مخصوص خانه اولی‌ها طراحی شده است که اگر مبلغی را در بانک سرمایه‌گذاری کنید، بعد از یک سال می‌توانید دو برابر آن مبلغ را از بانک دریافت کنید.