پیش‌تر و در خبرهای پیشین درخصوص آخرین تغییرات نرخ سود سپرده‌های بانکی صحبت شده بود. طبق جلسه شورای عالی بانک‌ها و موسسات اعتباری به تاریخ 99/01/30، به بانک‌ها ابلاغ گردید که هیچ تفاوتی بین نرخ‌ سود سپرده اشخاص حقیقی و حقوقی قائل نشوند. هم‌چنین مصوب گردید نرخ‌ سود برای هر دو نوع سپرده نامبرده عدد ثابت 15 درصد باشد.

طبق آخرین دستورالعمل جلسه شورای پول و اعتبار، قوانین اختصاص نرخ‌سود سپرده‌ها دستخوش تغییراتی شده است.

تغییرات جدید در نرخ سود سپرده بانک‌ها :

1- طبق آخرین جلسه شورای عالی پول و اعتبار، مصوب گردید که نرخ سود سپرده‌های یکساله با یک درصد افزایش نسبت به قبل، به 16 درصد برسد.

2- بازه زمانی دیگری برای تعریف سپرده‌های بانکی معین گردید. از این رو به بانک‌ها اجازه داده می‌شود تا نسبت به افتتاح حساب سپرده‌های سه ماهه با نرخ سود 12 درصد نیز اقدام نمایند.

3- سپرده‌های با سررسید 6 ماهه نرخ سودی برابر با 14 درصد خواهند داشت. این درحالی است که پیش‌تر نرخ ‌سود برای چنین سپرده‎هایی 11 درصد مصوب شده بود.

4- هم‌چنین بانک‌ها قادر خواهند بود در خصوص افتتاح حساب سپرده‌های دو ساله نیز اقدامات لازم را انجام دهند.نرخ سود سپرده‌های دوساله 18 درصد است. لازم به ذکر است بیش‌تر بانک‌ها امکان عقد قرارداد بیش از یک سال با مشتری را نداشتند.

5-هم‌چنین نرخ سود برای سایر سپرده‌های کوتاه‌مدت پیش‌تر 8 درصد بود که حال با 2 درصد افزایش به 10 درصد رسیده است.

به طور کلی مشاهده می‌شود که سیاست‌گذاران شورای پول و اعتبار تصمیم به افزایش نرخ سود در تمام انواع سپرده‌ها داشته و حتی مجبور به تعریف بازه دیگری ( 3ماهه و 2ساله ) برای سپرده‌ها شده‌اند.

چنین تصمیمی می‌تواند حاکی از کنترل نقدینگی بیش از حد موجود و روان‌سازی سیل نقدینگی به سوی بانک‌ها باشد تا با این کار بتوانند برخی از شاخص‌های کلان اقتصادی را مدیریت نمایند.

کارشناسان پولی کشور این اقدام را مثبت و تا حدی سازنده ارزیابی می‌کنند ولیکن اعتقاد دارند اگر سیستم به صورت شناور بوده و تنها سقف سود برای سپرده‌ها تعیین می‌شد، محتمل بود نتایج بهتری را در پی داشته باشد.

برای دریافت جدیدترین نمره اعتباری خود میتوانید به سامانه اعتبارسنجی مرآت مراجعه نمائید.