نخستین اولویت اقتصاد ایران

۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۲۲
نخستین اولویت اقتصاد ایران
رئیس اسبق پژوهشکده بانک مرکزی با اشاره به تاثیر ۱۰۰ درصدی متغیرهای برون‌زا بر تصمیمات بانک مرکزی گفت: کنترل تورم باید مهم‌ترین اولویت بانک مرکزی باشد. بنابراین این نهاد پولی باید به تنهایی و بطور صحیح از ابزارهایی که در اختیار دارد، استفاده کند.

مبارزه با تورم در سایر کشورهای دنیا از اولویت اصلی بشمار می‌آید. زیرا تورم مشکلی است که از کسری بودجه دولت بخصوص در شرایط بحرانی همچون کرونا بروز می‌کند. از سویی دیگر فشار تورمی بر زندگی اقشار مختلف مردم به نحوی اثرگذار شده است که تولید و مصرف آنان را بسیار محدود کرده است. درنتیجه مردم فقط بدنبال حفظ ارزش پول خود می‌باشند.

حفظ ارزش پول نتایجی مهمی چون ثبات قیمت‌ها، تعادل بودجه، صرفه‌جویی هزینه ها، تصمیمات عقلایی برای سرمایه‌گذاری و رونق تولید را به همراه خواهد داشت. پس مهار تورم بدون درنظر گرفتن این عوامل بسیار سخت و یا به عبارتی امکان‌پذیر نیست.

شایان ذکر است که با توجه به نامحدود بودن منابع بانک مرکزی در جهت جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی بویژه در شرایط سخت تحریم و عدم انجام مبادلات بانکی با ریختن ارز در داخل بازار، این نهاد به تنهایی قادر به انجام تمام کارهای سخت اقتصادی نمی‌باشد.

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *