به گزارش ایسنا، در پی ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام و همچنین سپرده‌گذاری بدون سود برای دریافت تسهیلات، عملکرد بانک‌ها در این راستا و رعایت این بخشنامه مورد بررسی قرار گرفته که در این گزارش به طور نمونه شرایط وام‌دهی از سوی بانک کشاورزی و چگونگی برخورد این بانک با بخشنامه مربوطه رصد شده است.

بر اساس مشاهدات میدانی از برخی شعب بانک کشاوزی این بانک برای پرداخت تسهیلات خرد، مبلغی از وام یا سپرده را بلوکه نمی‌کند. اما پرداخت وام در این بانک منوط به بررسی میانگین حساب است.

در این زمینه، مسئول اعتبارات یکی از شعب بانک کشاورزی می‌گوید که برای دریافت وام اگر حساب جاری داشته باشید می‌توانید تا سه برابر میانگین آن وام بگیرید و در صورت داشتن حساب کوتاه‌مدت تا دو برابر میانگین آن را می‌توانید تسهیلات تا سقف 200 میلیون تومان دریافت کنید.

همچنین، شعبه دیگری نیز درباره شرایط پرداخت وام اینگونه توضیح می‌دهد که می‌توان پس از گذشت شش ماه تا سقف 200 میلیون تومان به روش ذکر شده در بالا وام خرد گرفت.

البته، در رابطه با اینکه برای دریافت وام از بانک کشاورزی به این شکل شرایط اخذ ضامن به چه صورت است، مسئولان شعب این بانک اعلام می‌کنند که برای وام بالای 50 میلیون تومان باید یک ضامن می‌خواهد.

علاوه براین، شعبه دیگری می‌گوید که ضامن برای دریافت وام باید کارمند رسمی و چک صیادی داشته باشد.

بررسی‌های دیگر از شعب بانک کشاورزی نیز بیانگر این است که باید حداقل سه تا شش ماه از افتتاح حساب شما در این بانک گذشته باشد تا میانگین حساب شما براساس نوع حساب بررسی شود که بتوانید وام بگیرید.

طبق این گزارش، در حالی بانک کشاورزی شرط تسهیلات‌دهی در شعب خود را میانگین حساب اعلام می‌کند که مسئولان بانکی معتقدند بانک‌ها نباید برای پرداخت تسیهلات خرد شرط بررسی میانگین حساب بگذارند و باید براساس رتبه اعتباری نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.