حرکت پرقدرت شاخص بورس در روزهای معاملاتی گذشته به همراه ارزش و حجم بالای این معاملات نمایانگر میل نقدینگی به حضور در بازار سهام است و اگر هم قرار باشد اصلاحی در شاخص بورس و قیمت‌ها طی روزهای روبه‌رو رخ دهد، این اصلاح کوتاه و گذرا خواهد بود .باید در نظر داشت که رفتارهای هیجانی در معامله‌گران این روزها بیشتر به چشم می‌خورد. در این میان برخی شرکت‌های زیانده، بدون وجود این‌ که تحلیل‌های معتبری از آنها وجود داشته باشد، صف‌های خرید یا فروش دسته در آنها دیده می‌شود. علاوه بر نیاز به آموزش در بازار‌سرمایه، جای‌خالی رتبه‌بندی سهم‌های بازار و درجه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم قابل ذکر است.

با وجود اینکه مهم‌ترین هدف فعالیت بازارسرمایه، تسهیل تامین‌مالی برای شرکت‌ها و صنایع تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی کشور است، اما به استثناء چند شرکت بزرگ و مطرح بورسی، باقی شرکت‌ها سهمی از کیک تامین‌مالی بازار سرمایه ندارند.

بر همین اساس رضا عیوضلو، فعال بازار سرمایه با بیان اینکه در رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌های بورسی، تمامی سهم‌ها به لحاظ ریسک اعتباری در طبقات مختلف ریسک قرار می‌گیرند، تصریح کرد: این رتبه‌بندی اگرچه با ارزش اعتباری شرکت‌ها در ارتباط است، ولی به طور صد در صد نمی‌توان گفت هر شرکتی که رتبه اعتباری بالاتری داشته باشد، قیمت سهم آن بالاتر باید باشد و قیمت سهم‌ها را عمدتا ارزش شرکت‌ها تعیین می‌کند.

عیوضلو با ذکر این نکته که بحث تغییر رتبه شرکت‌ها، از دید بازار‌ سرمایه‌ بسیار مهم و تاثیرگذار است، از تاثیرات مثبت و منفی بر ارزش سهم آن شرکت‌ها و وجود ارتباط بین رتبه‌بندی و ارزش سهم‌ها گفت.

 

مزایا و موانع رتبه‌بندی شرکت‌ها

این کارشناس و محقق بازار سرمایه در ادامه درباره مزایا و موانع رتبه‌بندی شرکت‌های بورسی خاطر نشان کرد: بحث تامین مالی، مهم‌ترین کاربرد رتبه‌بندی شرکت‌های بورسی در بازار سرمایه است. در حال حاضر بدلیل اینکه شرکت‌ها جهت تامین مالی از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه باید حتما تضامین کافی ارائه بدهند، تامین مالی از بازار‌ سرمایه، زیاد رواج ندارد.

باید در نظر داشت که صنعت رتبه‌بندی اعتباری، نوپا بوده و برای رشد و پیشرفت نیاز به حمایت، تشویق و فرهنگ‌سازی دارد. با وجود آنکه در سطح دنیا معمولا فرآیند رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها به صورت داوطلبانه و با خواست شرکت‌ها انجام می‌شود اما آنها برای تامین مالی نیازمند گزارش‌های رتبه‌بندی اعتباری هستند و این موضوع اجباری است. در کشور ما نیز این باید بر این موضوع تاکید شود. مسیر تامین مالی از طریق بازار سرمایه در ایران بسیار شفاف است و بدون شک رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها به رونق تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه یاری خواهد داد.