بالاخره پس از کش و قوس های فراوان، طرح گواهی اعتبار مولد (گام) در روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه با همکاری چهار بانک تجارت، ملی، صادرات و ملت، با ظرفیت اولیه ۵۰ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار، شروع به فعالیت کرد.
همتی، رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مراسم آغاز به کار این طرح در سخنرانی خود، ضمن معرفی گام، تسهیل و مشارکت در تامین مالی بنگاه‌های تولیدی را از اهداف تشکیل آن برشمرد و ادامه داد: در این طرح با مدیریت نقدینگی، به شکل غیرتورمی، سرمایه در گردش مورد نیاز زنجیره تولید را به خصوص برای تولیدی‌های کوچک و متوسط، مهیا می‌سازد. همتی همچنین از گواهی اعتبار مولد به‌عنوان یک ابزار بازار محور و با قابلیت نقل و انتقال در بازار‌های پول و سرمایه نام برد و گفت: با اجرایی شدن این طرح، تسهیلات جدید و کارآمدتری برای تامین اعتبار بنگاه‌های تولیدی ارائه می‌شود.
رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت نیز در این مراسم با صدور گواهی مولد برای شرکت صنایع مس قائم به میزان ۳۲۴ هزار کیلو کاتد مس به نفع شرکت ملی مس ایران، اولین مشارکت بانک تجارت در این طرح را به طور رسمی آغاز کرد. دولت‌آبادی ضمن اشاره به کار ارزشمند بانک مرکزی در ایجاد این طرح افزود: طرح گام می‌تواند به حمایت از بخش تولید و رشد اقتصادی کشور کمک شایانی بکند و با شفاف‌سازی مزایای این طرح برای تولید‌کنندگان کشور، طرح گام با استقبال همگان روبه‌رو خواهد شد. عملکرد طرح گام اینگونه است که، تولید‌کنندگان بر مبنای فاکتور خرید مواد اولیه از بانک عامل درخواست انتشار و تضمین گواهی اعتبار مولد در سررسید کرده و به بنگاه فروشنده مواد اولیه تحویل می‌دهند و دارنده گواهی می‌تواند آن را تا سررسید نگه دارد یا به فروشنده مواد اولیه خود تحویل دهد یا تحت شرایطی در بازار سرمایه تنزیل کند.