حسن فروزان‌فرد عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، لازمه موفقیت طرح رتبه‌بندی بانک‌ها را تعامل وزارت اقتصاد و بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال موضوعاتی مهم در عرصه بانکداری ایران و تمامی نظام‌های بانکی دنیا بوده و بر عملکرد آنها تاثیرگذاری بالایی دارند. اعلام نتایج رتبه‌بندی برای تمامی بانک‌های خصوصی و دولتی می‌تواند نسبت عملکردی آنها را مشخص کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با بیان اینکه نظام بانکداری ایران در سطح بالاتری از اجرای چارچوب‌های حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال، نیاز به رتبه‌بندی اعتباری دارد، تصریح کرد: امروزه در اروپا بانک‌ها موظف هستند به‌طور سالانه رتبه‌بندی اعتباری شوند. فروزان‌فر در این خصوص ادامه داد: بانک‌های اروپایی از سوی دو شرکت مختلف رتبه‌بندی می‌شوند که به‌طور معمول یک شرکت آمریکایی و شرکت دیگر اروپایی است که زیر نظر «ESMA» این کار را انجام می‌دهد.

رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران ادامه داد: در جهان و به‌ویژه کشورهای پیشرفته، حساسیت بالایی روی عملکرد بانک‌ها وجود دارد؛ زیرا رفتار آنها بسیار بر عملکرد کسب‌وکارها اثرگذار است؛ بنابراین نه تنها در اروپا بانک‌ها به‌طور سالانه رتبه‌بندی می‌شوند بلکه نتایج آن نیز اعلام می‌شود. فروزان‌فرد تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته نه وزارتخانه‌های اقتصاد و نه بانک‌های مرکزی اقدام به رتبه‌بندی بانک‌ها نمی‌کنند بلکه این موضوع توسط موسسات حقوقی شخص ثالث انجام می‌شود که صلاحیت آنها به‌عنوان مسئول رتبه‌بندی اعتباری توسط نهادهای حاکمیتی تایید شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران خاطرنشان کرد که در بورس ایران نیز بعد از چند سال، مسوولان پذیرفتند که شرکت‌های رتبه‌بندی با اخذ مجوز از آنها، فارغ از حرفه‌ای بودن روش احراز صلاحیتشان درباره رتبه‌بندی شرکت‌های بورسی نظر دهند و سازمان بورس، تنها تنظیم‌کننده روابط آنها باشد. فروزان‌فرد درباره شاخص‌های رتبه‌بندی بانک‌ها نیز اظهار کرد: شاخصه‌های مختلفی در این خصوص وجود دارد که از جمله آنها توانمندی بانک برای ایفای تعهدات، شاخص‌های مالی، اعتباری، بدهی‌های انباشته، بهره‌وری، منابع انسانی، نحوه و کیفیت فعالیت شعب و غیره است.