سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حمیدرضا دهقانی‌نیا، با بیان این مطلب که در روند جدید صدور کارت بازرگانی با سامانه اعتبارسنجی، شاهد تسریع و شفافیت در فرآیند انجام کار خواهیم بود، افزود: در حدود دو سال است که ما پیگیر انجام این موضوع بوده‌ایم که نهایتاً به سرانجام رسید. وی در خصوص زمان‌بر و سنتی بودن قوانین صدور کارت بازرگانی، تصریح کرد: در این فرایند اسناد فیزیکی کمتر مورد استفاده قرار گرفته و زمان صدور نیز کاهش خواهد یافت.

حسین سلاح‌ورزی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه در گذشته داشتن دفتر تجاری و سواد مطرح نبود و قوانین برای در اختیار قراردادن کارت بازرگانی برای هر شخصی امکان پذیر بود، گفت: در قوانین جدید، کسی که اقدام به خرید کارت می‌کند باید سواد داشته باشد، در سال های اول محدودیت خرید خواهد داشت و مالیات علی‌الحساب در ابتدای فرایند صدور کارت اخذ می‌شود که این موضوع فرار مالیاتی را به صفر می‌رساند و منجر به کاهش سوء استفاده برخی افراد در فرآیند جدید صدور کارت بازرگانی می‌شود.

سلاح‌ورزی در تشریح قوانین و مراحل جدید صدور کارت بازرگانی افزود: در فرآیند قبلی، اشخاص پس از بارگذاری مدارک به اتاق بازرگانی ارجاع می‌شدند و بعد از سپری شدن مراحل راستی آزمایی، کارت آنها آماده می‌شد، اما در روش جدید سامانه صدور کارت جهت بررسی دقیق‌تر، یکپارچه و سازمان یافته‌تر شده است. در روال صدور جدید، متقاضی صدور و تمدید کارت بازرگانی، پس از ایجاد درخواست کارت در سامانه صدور، استعلامات کارت جدید انجام می‌شود. افزایش سرعت پاسخگویی به استعلامات در توسعه محیط کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی، تاثیرگذار بوده و گردآوری تمامی فرایندها در یک سیستم یکپارچه نیز تاثیر قابل ملاحظه‌ای در ساده‌سازی فعالیت‌های تجاری خواهد داشت.

کاهش مفاسد و تخلفات با اعتبارسنجی

محمدجواد هادی؛ مدیر سامانه اعتبار سنجی و رتبه‌بندی اعتباری وزارت صمت، با ذکر این نکته که با اجرایی شدن این طرح، اصلاحات مناسبی در صدور کارت بازرگانی صورت خواهد پذیرفت، ادامه داد: تا قبل از این، برای انجام امور مربوطه، سیستم یکپارچه و مستقلی وجود نداشت و تاکنون امور در اتاق بازرگانی انجام می‌شد و مدارک تحصیلی و گواهی سوءپیشینه به صورت چشمی رصد و تایید می‌شد؛ حال در سامانه تازه طراحی شده، اتاق تأیید مدارک را در سامانه خود انجام می‌دهد. برهمین اساس، به دنبال ایجاد پنجره واحد، اکنون درگاه یکپارچه صدور کارت به وجود آمده است و درخواست کارت و صدور کارت در سامانه جامع تجارت انجام می‌شود.

هادی، دلیل طولانی شدن اجرای این طرح را، وجود اختلاف نظرها بین اتاق بازرگانی و ستاد قاچاق کالا دانست و تصریح کرد: فرایند جدید صدور کارت بازرگانی از ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود و ظرف مدت کوتاهی تمام مفاد عملیاتی خواهد شد. لازم به ذکر است که در اصلاح روش صدور و تمدید کارت بازرگانی، از سوءاستفاده‌ها جلوگیری می‌شود و در کاهش مفاسد و تخلفات تاثیر بسیاری خواهد داشت.

بنابراین با انتقال فرایند در سامانه جامع تجارت، اسناد و مدارک کاغذی، مانند گواهی حساب جاری، عملا از فرایند خارج شده و با استعلام از بانک مرکزی این امر صورت می‌پذیرد. قوه قضائیه نیز برای استعلام سابقه محکومیت صورت سیستمی، همکاری‌های مربوطه را انجام می‌دهد و دیگر افراد لازم نیست برای استعلام به مراکز مختلف مراجعه کنند.