معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست مسئولان این صندوق با شرکت‌های دانش بنیان حوزه تجهیزات دوار و نیروگاهی با بیان اینکه صدور ضمانت نامه‌های اعتباری از قبیل گشایش اعتبار داخلی می تواند به عنوان جایگزینی برای تسهیلات در تأمین مواد اولیه مورد مصرف در شرکت های دانش بنیان باشد، افزود: این روش، روش خوب و کارآمدی برای شرکت ها به شمار می آید؛ زیرا اخذ تسهیلات روندی طولانی‌تر و هزینه های سربار زیادی دارد.

دکتر رضا قربانی درباره چگونگی دریافت ضمانت نامه‌های اعتباری از بانک‌ها توضیح داد: در این زمینه طی تفاهم‌نامه‌هایی که با بانک‌ها به امضا رسانده‌ایم، ابتدا صندوق، اعتبارسنجی اولیه را انجام می‌دهد و حد اعتباری برای شرکت‌ها را مشخص می‌کند و سپس با یک نامه به صورت مستقیم جهت دریافت ضمانت‌نامه به بانک معرفی می‌شود.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه افزود: همچنین تسهیل در صدور ضمانت‌نامه بانکی از طریق مدل مشارکت در میزان ودیعه یکی از برنامه‌های صندوق نوآوری است. یعنی صندوق در بخشی از ودیعه‌گذاری که به نوع ضمانت‌نامه بستگی دارد، مشارکت می‌کند. بدین ترتیب به حفظ نقدینگی شرکت‌های دانش بنیان و تسهیل در ارائه ضمانت‌نامه کمک خواهد کرد.

قربانی به رایزنی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی با تعدادی از بانک‌ها برای استقرار در محل این صندوق برای خدمات‌رسانی به شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و یادآور شد: با تدبیری که اندیشیده شده است، شعب این بانک‌ها در حال انتقال به مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان هستند. همچنین شرکت‌های دانش بنیان، علاوه بر بهره‌مندی از خدمات بانکی در محل صندوق می‌توانند به نزدیکترین شعبه بانکی مراجعه و ضمانت‌نامه مورد نیاز خود را سریعاً دریافت کنند. در این زمینه تفاهم لازم با بانک‌های سراسر کشور انجام شده است.