طی خبری که توسط آمنه نادعلی‌زاده، سخگوی اجرای قانون چک منتشر شده اقدامات سختگیرانه‌ای برای افرادی که صادرکنندگان چک برگشتی هستند در نظر گرفته شده است. نادعلی‌زاده اعلام کرد: صادرکنندگان چک برگشتی از خدمات بانکی شامل صدور ضمانت‌های ارزی و ریالی، افتتاح حساب جدید، اعطای تسهیلات و ارائه کارت بانکی جدید محروم می‌شوند و حتی وجوه سایر حساب‌ها در بانک‌های دیگر، به میزان کسری چک برگشتی مسدود شده و تا زمان رفع این امر مسدود باقی می‌ماند.

وی ادامه داد: درصورت کمبود موجودی حساب صادرکنندگان چک، دارنده چک برگشتی می‌تواند وجوه سایر حسابهای آن را از بانک تقاضا کند این درحالی که اگر همچنان مبلغ چک از وجوه سایر حساب‌ها بیشتر بود دارنده چک برگشتی قادر به تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت از بانک می‌گردد و باید به دارا بودن کد رهگیری برای مراجعه به مراجع قضایی اطمینان حاصل کند.

در قانون جدید چک، در سامانه صیاد اطلاعات درج شده بر روی فیزیک چک از جمله مبلغ، تاریخ و هویت گیرنده چک باید ثبت شده باشد.

در سال 1400 چک‌های جدید با ویژگی متفاوتی با چک‌های قدیمی وارد بازار شده به صورتی که رنگ چک‌های جدیدی صورتی و بنفش خواهد بود و در ذیل چک‌ها عبارت ” کارسازی این چک حتما باید از طریق سامانه صیاد ثبت شود ” قید می‌گردد این عبارت به این معناست که درصورت عدم ثبت اطلاعات توسط صادرکنندگان چک در سامانه صیاد، چک‎‌های جدید فاقد اعتبار بوده و انتقال وجه صورت نخواهد گرفت اما این موضوع در خصوص چک‌های قدیمی صدق نمی‌کند و به همان روند سابق اعمال می‌شود.

در ادامه گیرنده چک جدید، با مراجعه به سامانه صیاد باید استعلام چک دریافتی را گرفته و از صدور چک به نام وی و تطابق موارد فیزیک چک با سامانه اطمینان حاصل پیدا کند. در صورتی که با توجه به موارد ذکر شده چک مورد تایید گیرنده نباشد باید با تحویل چک به صادرکننده اصلاحات را متذکر شود و اگر چک مورد تایید است با مراجعه به بانک، آن را نقد نماید.

طبق قانون جدید چک، امکان انتقال چک از گیرنده چک با ثبت اطلاعات هویتی گیرنده جدید بوده و گیرنده جدید با استعلام و کسب اطمینان از موارد فیزیک چک، می‌تواند با مراجعه به بانک آن را نقد نماید.

همچنین از تاریخ 20 دی ماه سال جاری، هموطنان با نصب برنامه‌های موبایلی بانکی قادر به ثبت اطلاعات فعلی چک خود بوده و این امر هیچ‌گونه مسئولیتی را به آنها متوجه نمی‌کند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی