شیوع ویروس کرونا رنج قابل ملاحظه و اخلال اقتصادی عمده‌ای را برای مردم کشور به همراه داشته که غیر قابل چشم‌پوشی است. در پی این مسئله دولت در نظر دارد به منظور کمک به امرار معاش افراد بسیار آسیب‌پذیر کشور کمک‌های بلاعوض اختصاص دهد. اما برخورداری از این کمک‌های دولتی شروطی دارد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود:

طبق صحبت‌های مهدی قمصریان، سخنگوی سازمان برنامه و بودجه کشور، حدود سه میلیون نفر از هم‌وطنان واجد شرایط دریافت کمک‌های بلاعوض هستند که در چهار ماه اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد به آنان پرداخت خواهد شد. وی شروط لازم برای دریافت را چنین شرح نمود:

1- تمام اعضای خانواده از شغل ثابت و موقت برخوردار نبوده و فاقد درآمد باشند. 2- برای هیچ‌یک از افراد خانواده حق بیمه پرداخت نشود. 3- افراد خانواده تحت پوشش مراکز حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و … نباشند. 4- هیچ کدام از افراد خانواده منزل شخصی و اتومبیل نداشته باشند.

در این بین اما استثنائاتی وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است برخی خانواده‌ها دارای ماشین شخصی باشند اما خودروی آنها بسیار ارزان‌قیمت و قدیمی (مدل پایین) است که در این صورت خودرو اسقاطی محسوب می‌شود و خانواده موردنظر مشمول دریافت کمک بلاعوض در صورت داشتن سایر شرایط خواهد بود.

افرادی که قبلاً شاغل بوده و به دلیل بحران ناشی از کرونا اکنون شغل خود را از دست داده‌اند، مشمول کمک نخواهند بود زیرا بیکاری ایشان از نوع بیکاری موقت بوده و طی یک سال گذشته حق بیمه برایشان پرداخت شده است.

لازم به ذکر است تاکنون یک مرحله از کمک بلاعوض دولت در پایان اسفندماه به مشمولین پرداخت شده که مبلغی بالغ بر 330 میلیارد تومان بوده است و این روند در پایان فروردین، اردیبهشت و خرداد نیز ادامه خواهد داشت.