تورم تولیدکننده بخش خدمات در تابستان سال جاری 16.2 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر میانگین بهای خدمات در مبدا ارائه آن‌ها در تابستان نسبت به بهار خدمات در مبدا در بهار بالغ بر 16 درصد افزایش داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این شاخص در چند فصل گذشته روندی کاملا صعودی را تجربه کرده و نرخ به ثبت رسیده در تابستان 1401 بالاترین تورم تولیدکننده بخش خدمات از ابتدای دهه 90 تاکنون محسوب می‌شود. همچنین تورم نقطه به نقطه تولیدکننده خدمات نیز بالغ بر 56 درصد بوده است، این نخستین باری محسوب می‌شود که این شاخص مرز 50 درصد را رد کرده است. تورم فصلی گروه «فعالیت‌های مربوط به تامین جا و غذا» در تابستان 30.7 درصد به ثبت رسیده، این نرخ بالاترین تورم تولید رقم خورده در میان تمامی زیر گروه‌های بخش خدمات به حساب می آید. تورم فصلی گروه «فعالیت‌های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی» نیز در تابستان 27.7 درصد بوده است.

پایین‌ترین تورم تولیدکننده به ثبت رسیده در میان زیرگروه‌های بخش خدمات به گروه «اطلاعات و ارتباطات» تعلق دارد، تورم فصلی این گروه تنها 4.8 درصد بوده است. تورم فصلی آموزش نیز در تابستان در زمره پایین‌ترین تورم‌ها به ثبت رسیده قرار دارد، تورم این گروه به 8 درصد هم نمی‌رسد. البته این در حالیست که تورم آموزش در بهار تنها 1.9 درصد بوده و در تابستان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است، البته این امر در تابستان هر سال تقریبا تکرار می‌شود. دو گروه «فعالیت‌های املاک و مستغلات» و «فعالیت‌های انبارداری و حمل و نقل» مهم‌ترین گروه‌های بخش خدمات محسوب می‌شود که در تابستان به تریتب تورم فصلی 8.7 درصد و 10.4 درصد را به ثبت رسانده‌اند. این دو گروه به تنهایی تعیین‌کننده نیمی ار تورم بخش خدمات هستند، بر این اساس می‌توان گفت که تورم بخش خدمات در حالی رکورد شکسته است که تورم مهم‌ترین گروه‌هایش آنچنان بالا نبوده، این امر نشان می‌دهد تورم در دیگر زیر گروه‌های بخش خدمات بسیار بالا بوده است.

تورم تولیدکننده پیشرانی برای تورم مصرف‌کننده محسوب می‌شود. به بیان ساده‌تر، افزایش قیمتی که در مبدا تولید و ارائه کالا و خدمات رخ می‌دهد که تورم تولیدکننده گویای آن است، با یک فاصله زمانی به بازارهای خرد منتقل شده و مصرف‌کنندگان آن را حس خواهند کرد. البته در بخش‌های مختلف این فاصله زمانی متفاوت است، به عنوان مثال تورمی که در مبدا تولید بخش صنعت رخ می‌دهد به طبع دیرتر از بخش خدمات به مصرف‌کننده خرد منتقل می‌شود. هرچه شرایط اقتصادی و جامعه بی‌ثبات‌تر و تورمی‌تر باشد، این انتقال سریع‌تر خواهد بود، انتظارات منفی نیز در تسریع انتقال تورم بسیار حائز اهمیت است.

photo_2022-11-13_11-42-53