امروزه صنعت بانکداری جزء یکی از سودآورترین صنایع در دنیا می‌باشد؛ تا جایی که اقتصاد برخی کشورها کاملا مبتنی بر بانکداری است. به طور متوسط 5.1% از کل تولید ناخالص داخلی جهانی را صنعت بانکداری تشکیل می دهد.

۳۰ بانک بزرگ جهان در سال ۲۰۱۹ ارزشی معادل ۳.۵ تریلیون دلار داشته‌اند که در این میان، 36% این بانک‌ها در آمریکا مستقر می‌باشند و پس از آن، چین با 25% در جایگاه دوم و استرالیا و کانادا مجموعاً با 16% در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند. انگلیس با 6% و اتحادیه اروپا و ژاپن با 2%، دیگر مناطقی هستند که میزبان بانک‌های بزرگ جهان می‌باشند.

در حال حاضر بانک جی‌پی‌مورگان با دارایی‌هایی به ارزش ۷.۴ تریلیون دلار، با ارزش‌ترین بانک در آمریکا محسوب می‌شود و پس از آن نیز بانک اف امریکا، سیتی گروپ، ولز فارگو و گلد من ساکس قرار دارند.

تا پایان سال ۲۰۱۸، بانک‌های آمریکایی ۴۰۳ میلیارد دلار سودآوری خالص داشته‌اند که این رقم برای چین ۳۳۳ میلیارد دلار و برای اتحادیه اروپا ۱۹۸ میلیارد دلار بوده است.

در بین کشورهای جهان، سنگاپور بیشترین وابستگی را به صنعت بانکداری دارد؛ به گونه‌ای که 13.1% اقتصاد این کشور را بانکداری تشکیل می‌دهد. این رقم برای چین 6.6%، آمریکا 5.4% و کانادا 6.5% است. در بین دیگر کشورهای جهان، صنعت بانکداری 6.8% اقتصاد انگلیس، 4% اقتصاد فرانسه، 6.6% اقتصاد سوئیس، 3.8% اقتصاد آلمان، 4.3% اقتصاد سوئد، 7.1% اقتصاد استرالیا و 5.1% اقتصاد روسیه را تشکیل می‌دهد.

در بین کشورهای نوظهور نیز 2.5% اقتصاد هند، 2.4% اقتصاد عربستان، 4% اقتصاد امارات، 4.5% اقتصاد ترکیه و 7.5% اقتصاد آفریقای جنوبی مبتنی بر صنعت بانکداری است.