طبق وعده بانک مرکزی در تاریخ 20 دی ماه از سامانه صیاد رونمایی خواهد شد. در این تاریخ چک‌های جدید توزیع شده و براساس اعلام مسئولان بانک مرکزی از ویژگی‌های بارز این چک‌ها، شفافیت و اعتبارسنجی آن می‌باشد.

سامانه صیاد این امکان را ایجاد می‌کند که نه تنها اعتبار چک بررسی شود و تمام نقل و انتقال‌های آن هم در این سامانه ثبت شود بلکه امکان اعتبارسنجی و شفافیت دسته چک‌های جدید را هم فراهم می‌کند.

ثبت چک‌های جدید در سامانه صیاد:

چک‌های جدید دارای قابلیت ثبت در سامانه صیاد از طریق نرم‌افزارهای موبایل و درگاه‌های بانکی بوده و صادرکنندگان می‌توانند اطلاعات ذی‌نفع ( کدملی/ ثبت شناسه) را به همراه تاریخ و مبلغ چک در سامانه قید کنند. همچنین با بررسی وضعیت چک ثبت شده برای ایشان، تایید دریافت چک را به این سامانه اعلام کنند. در صورتی که گیرنده چک تمایل به انتقال چک به شخص دیگری داشته باشد قادر به ثبت مشخصات ذی‌نفع جدید در این سامانه خواهد بود. اما اگر اطلاعات انتقال چک در این سامانه ثبت نشده باشد باید اطلاعات ذی‌نفع جدید شامل نام و نام‌خانوادگی/ نام شرکت و شماره/ شناسه ملی در ظهر چک پشت‌نویسی شود.

قابل توجه است چک‌های صادره در وجه حامل جهت نقل و انتقال در سامانه صیاد ممنوع خواهد بود.

استعلام اعتبار صادرکننده چک:

پس از ورود کاربران در سامانه صیاد، با ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام بانک مرکزی می‌توانند از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر مبلغ و تعداد چک‎‌های برگشتی توسط این سامانه مطلع شوند.

سامانه صیاد رتبه وضعیت اعتباری صادرکنندگان چک را به وسیله یکی از رنگ‌های ذیل نمایش می‌دهد:

وضعیت سفید : این وضعیت نشان‌دهنده عدم وجود سابقه چک برگشتی بوده یا اگر صادرکننده سابقه‌ای هم داشته رفع سوء اثر کرده است.

وضعیت زرد: این وضعیت نشان‌دهنده یک فقره چک برگشتی با حداکثر مبلغ 5 میلیون تومان تعهد برگشتی نیز می‌باشد.

وضعیت نارنجی: این وضعیت نشان‌دهنده دو تا چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 20 میلیون تومان تعهد برگشتی نیز می‌باشد.

وضعیت قهوه‌ای: این وضعیت نشان‌دهنده پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی نیز می‌باشد.

وضعیت قرمز: این وضعیت نشان‌دهنده بیش از 10 فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ 50 میلیون تومان تعهد برگشتی نیز می‌باشد.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری