بانک مرکزی، سامانه‌ای با نام سیاح برای ثبت اطلاعات حساب‌های مشتریان شبکه بانکی کشور راه‌اندازی نمود. بانک مرکزی در طی بخشنامه‌ای اعلام کرد از تاریخ 3 خرداد 1399 این سرویس برخط راه‌اندازی شده و از این پس هرگونه حساب در بانک‌ها و موسسات اعتباری در صورت دریافت شماره رهگیری از سامانه سیاح قابل افتتاح خواهد بود.

همچنین در گزارشی که توسط روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شده در هشت ماه اول سال 99 میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها نسبت به همین زمان در سال 98 رشدی 2 برابری داشته است.

سامانه سمات

میرمحمد صادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره سامانه سمات گفت: سامانه تسهیلات و تعهدات بانکی بانک مرکزی جهت جمع‌آوری اطلاعات و اعتبارسنجی مشتریان شعب بانک‌ها در سال 1383 راه‌اندازی شد. سامانه سمات به جمع‌آوری اطلاعاتی از جمله وضعیت تسهیلات اعطایی مشتریان، صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی و نیز اعتبارات ارزی و ریالی گشایش‌شده از سیستم نظام بانکی کشور می‌پردازد و مجموع آنها را برای بانک‌ها و موسسات اعتباری ارسال می‌کند تا امکان استعلام از این اطلاعات را به منظور انجام اعتبارسنجی مشترین قبل از ارائه وام، صدور ضمانت‌نامه و افتتاح حساب جاری فراهم نماید و امکان اخذ نمره اعتباری مشتریان وجود داشته باشد.

احراز هویت مشتریان حقیقی و حقوقی چه در ایران و چه در خارج از کشور، افزایش سرعت و کیفیت جهت ارسال اطلاعات از بانک و موسسه اعتباری به این سامانه و نیز اخذ گزارش در قالب خرد و کلان از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم این سامانه است.

سامانه سیاح

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به این سامانه افزود: بانک مرکزی، سامانه سیاح را در 3 فاز اجرایی کرده است. در فاز اول، بیش از 94 درصد از اطلاعات مشتریان حقیقی و حقوقی به صورت فایل، قبل از راه‌اندازی سامانه سیاح دریافت شد که حدودا شامل 600 میلیون اطلاعات حساب شبکه بانکی می‌‌باشد. در فاز دوم، از تاریخ 3 خرداد 1399 وب سرویس این سامانه در شبکه بانکی راه‌اندازی و مقرر شد فایل تهیه شده در فاز اول و تمام حساب‌هایی که بعد از این تاریخ افتتاح حساب کردند در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری اخذ نمایند. در انتها در فاز سوم، ارگان‌هایی از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی و قوه قضائیه امکان دریافت استعلام برای اشخاص حقیقی و حقوقی مانند استعلام شماره حساب و مسدودی و رفع مسدودی حساب را داشته باشند که در حال حاضر قوه‌ قضائیه از این سرویس بهره می‌گیرد.

سامانه مرآت بزرگترین مرکز ارائه دهنده خدمات اعتبارسنجی در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه اعتبارسنجی