اگرچه رتبه‌بندی بانک‌های کشور در سال‌های اخیر چندین بار از سوی مسئولان مطرح گردیده اما تا به امروز گزارش رسمی از سوی هیچ نهادی در این خصوص منتشر نشده است. در این بین، رتبه‌بندی بانک‌ها می‌تواند شرایط بانک‌های مختلف را از جهات مختلف برای مشتریان بانکی تشریح کند تا آن‌ها با خیال راحت بتوانند برای سرمایه‌گذاری و یا انجام کار‌های خود، بانک مناسب را انتخاب نمایند. این درحالی است که با وجود تکرار موضوع رتبه‌بندی بانک‌ها از سوی مسئولان، این بار موضوع از سوی وزیر اقتصاد مطرح شد. فرهاد دژپسند زمان اجرایی شدن طرح را پایان سال جاری اعلام کرده است.

براساس گفته‌های وزیر اقتصاد، رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس میزان تحقق حاکمیت شرکتی و بانک‌داری دیجیتال از سوی معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد انجام می‌شود و با تحقق حاکمیت شرکتی به طور کامل مشخص می‌گردد؛ مشکلات یک بانک، چقدر متاثر از عوامل برون سازمانی مانند حجم بالای تسهیلات تکلیفی و چه مقدار ناشی از عوامل درون سازمانی مثل پایین بودن بهره‌وری است. وزیر اقتصاد معتقد است که نظام بانکی با بهبود مدیریت و کاهش هزینه‌ها باید به سمت کارا کردن سیستم خود پیش برود.

در همین راستا سیدبهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس مسائل بانکی اظهار کرد: رتبه‌بندی بانک‌ها در کشور‌های مختلف جهان به دو صورت داخلی و بین المللی انجام می‌شود، اما در ایران تابه حال اراده جدی در خصوص رتبه‌بندی بانک‌ها وجود نداشته است. وی افزود: رتبه‌بندی بانک‌ها مستلزم آنالیز بانک‌ها و استخراج اطلاعات واقعی بانک‌ها است و بانک‌ها باید از نظر دارایی‌ها، بدهی‌ها، کیفیت دارایی‌ها، سود و زیان، سهم بازار، نیروی انسانی، شهرت و عوامل دیگر سنجیده شوند. این کارشناس مسائل بانکی در خصوص اجرایی شدن رتبه‌بندی بانک‌ها تا پایان سال جاری خاطر نشان کرد: آنالیز بانک‌ها و سنجیدن اطلاعات بانک‌ها به دلیل پراکندگی در سطح کشور و تعداد بالای شعب زمان زیادی نیاز دارد و ۶ ماه زمان برای رتبه‌بندی بانک‌ها کافی نیست.

حسینی هاشمی در ادامه به نبود شرکت‌های رتبه‌ بندی بانک‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هیچ نمونه شرکتی که بتواند کار رتبه بندی بانک‌ها را در کشور انجام دهد وجود ندارد و این موضوع کار رتبه بندی را سخت‌تر می‌کند وی با بیان اینکه رتبه‌بندی بانک‌ها اقدام مفیدی برای کشور محسوب می‌شود عنوان کرد: با وجود مزایای بسیار این طرح، به نظر می‌رسد پروسه اجرایی طرح زمان‌بر شود و اراده قوی در این زمینه دیده نمی‌شود. با این تفاسیر زمان اجرای طرح رتبه بندی بانک‌ها از سوی وزیر اقتصاد، پایان سال جاری اعلام شده است و باید دید این طرح تا چه میزان می‌تواند اجرایی گردد.