طی خبری که از رادیو اقتصاد به تازگی منتشر شد رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد در ابتدای سال جاری به سبب شیوع ویروس کووید-19، ضربه‌های سهمگینی به اقتصاد کشور وارد شده است اما با توجه به نتایج به دست آمده از شاخص‌های نقطه به نقطه و ماهانه بخش صنعت، چنین برمی‌آید که خوشبختانه اقتصاد کشور در حال خارج شدن از رکود مقطعی می‌باشد.

عبدالناصر همتی ادامه داد: طی دو سال گذشته، تحریم‌های ظالمانه‌ علیه کشور ایران و ملت شریف آن، باعث افزایش فشارهای اقتصادی بی‌سابقه شده است. این درحالی است که با شروع این تحریم‌ها بانک مرکزی با حضور خود در خط اول این جنگ تمام تلاش خود را در جهت جلوگیری و خنثی‌سازی این فشار به کار برده است که در این راستا مقام معظم رهبری حمایت‌های بی‌جانبه خود را دریغ نکرده است.

همتی بیان کرد: همچنین بانک مرکزی در دو سال اخیر، فعالیت‌هایی در بخش‌های ارزی و پولی، نظام بانکی، تثبیت و کنترل بازار ارز و حمایت از رشد اقتصادی و اصلاح ساختار بازار پول انجام داده است. ماحصل این اقدامات، افزایش تسهیلات اعطایی بانک‌ها در طی چهار ماه اول سال 99 در مقایسه با چهار ماهه سال 98 است که رشدی معادل 4 درصد داشته است.

وی افزود: بانک مرکزی با اضافه کردن سپرده‌های بانکی و فروش برخی از اموال و دارایی‎‍‌های بانک در جهت رونق تولید و اعطای هرچه بیشتر تسهیلات گام برداشته است. گفتنی است با شیوع ویروس کرونا اقتصاد ایران در 4 ماه نخست سال دچار آسیب‌‌هایی شد که پیامد آن رکود حاکم بر بازار است اما خوشبختانه با اطلاعاتی که از شاخص‌های ماهانه صنعت گرفته شده، بازار از رکود خارج خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی از کمیته نقدینگی که دو سال پیش در بانک مرکزی تشکیل شد خبر داد که این کمیته تا به حال جلساتی بالغ بر 85 مورد داشته که در این جلسات تصمیمات مهمی گرفته شده است. در طی این 5 ماه اخیر شاهد رشد نفدینگی و پایه پولی می‌باشیم که این رشد آثاری در تثبیت بازارهای مختلف اقتصادی داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی به خرید و فروش اوراق خزانه دولت می‌پردازد به این صورت که زمانی که حجم نقدینگی در بازار زیاد می‌شود، بانک مرکزی با فروش اوراق وارد عمل شده و در زمان‌هایی که دقیقا این اتفاق برعکس می‌باشد یعنی نقدینگی کم است بانک مرکزی با خرید اوراق به کنترل نقدینگی کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این سیاستی است که در تمامی بانک‌های مرکزی دنیا قابل اجرا بوده و با این سیاست به دولت در جهت کنترل نقدینگی و مهار تورم کمک می‌رسانند.

همتی اظهار داشت: بازار متشکل ارزی حدود یک سال است که فعالیت خود را شروع کرده و با اینکه به طور رسمی اعلام حضور نکرده ولی در حال کار است. لازم به اشاره است که در این بازار بیش از 200 صراف و بانک در حال فعالیت هستند. بازار متشکل ارزی از بازارهای خوبی است که بانک مرکزی در آن مداخله داشته و این بازار در تثبیت ارز نقش بسیار موثری ایفا کرده است.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی