طبق گزارش CNN بیزینس، اقتصاد ژاپن به عنوان سومین اقتصاد بزرگ دنیا، در طول پنج ماه گذشته 0.9 درصد کوچک شده است. همچنین این کشور در سه ماهه اول سال 2020 در مقایسه با سه ماهه اول سال 2019 نیز رشد منفی 3.4 درصدی را تجربه کرده است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط ناشی از پاندمی ویروس کرونا، رکود در ژاپن در ماه‌های آتی همچنان ادامه داشته و حتی وخیم‌تر نیز گردد تا جایی که اقتصاد این کشور 12 درصد منقبض شود.

از نظر بسیاری از محققین، در کنار شیوع ویروس کرونا، عواملی همچون کاهش فعالیت‌های اقتصادی در پی افزایش نرخ مالیات بر فروش، طوفان هاجیبیس و وارد آمدن خسارات بسیار سنگین نیز بر رکود در این کشور دامن زده است.

با وجود این که ژاپن در مهار ویروس کرونا تا حد بسیار زیاد و قابل قبولی موفق عمل کرده است، اما آثار هزینه‌های سنگین و بزرگ این بیماری بر روی کسب و کارها و کل فعالیت‌های اقتصادی این کشور چشمگیر است و برآوردها نشان می‌دهد امکان کاهش 20 درصدی فعالیت‌های اقتصادی در ماه‌های ژوئن و آوریل دور از ذهن نخواهد بود. لازم به ذکر است رکود در اقتصادهای اول و دوم جهان یعنی امریکا و چین نیز از سوی کارشناسان خبره اقتصادی پیش‌بینی شده است. طبق گزارش اداره آمار ملی چین، تولید ناخالص ملی این کشور در سه‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 6.8 درصد افت کرده است. براساس گزارش موسسه مورگان استنلی، رشد اقتصادی آمریکا نیز در آینده نزدیک منفی ۳۸ درصد خواهد بود.