در سال جاری و با توجه به وضعیت مهم و حساس کشور به دلیل قرارگیری در شرایط تحریم و آسیب‌های ناشی از فراگیری ویروس کرونا، بانک مرکزی دستورالعملی جدید مبنی بر حمایت بیشتر سیستم بانکی کشور از کسب و کارها و بنگاه‌های کوچک را به تمام بانک‌ها ابلاغ کرده بود. طبق آمارهای اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و طرح‌های نیمه‌تمام در طی 5 ماه سال 1399، روند روبه‌رشدی داشته است و 30 درصد از متقاضیان توانسته‌اند با استفاده از دستورالعمل بانک مرکزی و نیز سیاست‌های حمایتی اقتصاد مقاومتی، از تسهیلات شبکه بانکی کشور بهره‌مند گردند.

طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدود 4044 بنگاه کوچک و متوسط در کل کشور برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام به عمل آورده بودند که از این بین 2272 درخواست به منظور اعطای تسهیلات به بانک‌های مختلف معرفی شده‌اند ولی در نهایت 1252 بنگاه تاکنون توانسته‌اند تسهیلات موردنیاز خود را دریافت نمایند. مشاهده می‌شود که منابع مالی بانک‌ها تنها به 31 درصد از متقاضیان اختصاص داده شده است ولی با این وجود نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت بیشتری داشته است. همچنین لازم به ذکر است ارزش تسهیلات دریافتی نیز معادل 2771 میلیارد تومان ثبت گردیده است.

در جدول زیر، آمار کلی تعداد درخواست‌های ثبت شده برای دریافت کمک مالی و میزان تسهیلات اعطا شده به تفکیک مراکز استان‌ها آورده شده است. (منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت – صمت)

وزارت صنعت
وزارت صنعت

همان‌طور که در جدول نیز آمده است، به استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و همچنین جنوب کرمان، هیچ گونه تسهیلاتی در راستای حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط و یا طرح‌های نیمه‌تمام اختصاص داده نشده است.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی