براساس آخرین آمار و اطلاعات منتشر شده از واگذاری تسهیلات در بهمن ماه سال جاری، در طول یک ماه میانی زمستان، تقریبا 62 هزار فقره تسهیلات، رقمی معادل با ۳ هزار و ۴۰۹ میلیارد تومان، توسط بانک مسکن به مشتریان در سراسر کشور واگذار شده است. این آمار از افزایش مجدد تقاضا و رشد مثبت آن پس از چندین ماه نزول خبر می‌دهد.

در شش ماه دوم سال جاری سقف پرداخت تسهیلات خرید مسکن و تسهیلات جعاله افزایش پیدا کرده است. این افزایش‌ها توانست تحرکی در معاملات بازار خرید مسکن ایجاد کند. جابه‌جایی‌های شب عید و خریدهای سرمایه‌ای هم از جمله دلایل دیگر افزایش حجم معاملات مسکن در کشور بوده است. در بهمن ماه سال جاری، در حوزه تسهیلات خرید مسکن افزایش تقاضای تسهیلات در کشور منجر به پرداخت 17 هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات به ارزش بیش از یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن شد که این میزان 9% رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که در بهمن ماه امسال معاملات خرید مسکن 49% رشد داشته است.

 

رشد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن

در حوزه تسهیلات ساخت نیز بانک مسکن در بهمن ماه گزارش خوبی منتشر کرده است. در این ماه یک هزار و ۹۲۰ فقره تسهیلات ساخت در قالب مشارکت مدنی به سازنده‌ها و انبوه‌سازان پرداخت شد. این میزان از نظر ارزش ریالی با ۱۱۳% با رشد همراه بوده است. بررسی‌های آمار منتشر شده نشان می‌دهد که در بخش تامین مالی بازار ساخت‌وساز، طی ۱۱ ماه اول امسال در حدود ۵۹ هزار و ۸۱۸ واحد مسکونی در کشور بوسیله تسهیلات مشارکت مدنی ارائه شده توسط بانک مسکن ساخته شده است.

بانک مسکن از فروردین سال جاری تا انتهای ماه بهمن، در کل ۵۳۵ هزار و ۳۳ فقره از انواع تسهیلات ساخت، خرید و جعاله به مشتریان در بخش مسکن پرداخت کرده است. ارزش کل این تسهیلات حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است که از نظر ارزش اصل تسهیلات با 7.8% رشد همراه بوده است.

لازم به ذکر است که در سال 98 به علت حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله در استان‌های مختلف کشور، بخشی از اعتبارات بانک مسکن صرف بازسازی مناطق و خانه‌های مسکونی روستاها و شهرها شد. با این‌حال پشتیبانی مالی بانک مسکن از سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهرها و همچنین تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی‌ها و سایر متقاضیان مسکن مانع از تعمیق بیشتر رکود مسکن شد.