در سه ماه نخست سال 2020 رشد اقتصاد ایتالیا 4.7 درصد کوچک شد که به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که کشور ایتالیا با عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز از تاثیرات بحران بدهی خود خارج نشده با شیوع ویروس کووید-19 و گسترده شدن آن، وضعیت اقتصادی کشور وخیم‌تر شد.

ایتالیا با توجه به بالا بودن مبتلایان و تلفات کووید-19 دومین کشور و اصلی‌ترین کانون ویروس کرونا است. 30 درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایتالیا مربوط به دو استان صنعتی شمالی لمباردی و ونتو می‌باشد که بالاترین درگیری را با ویروس کرونا دارند و دولت جهت حمایت از جامعه و جلوگیری از این بیماری دامنه قرنطیه خود را گسترده‌تر کرده است.

اقتصاد ایتالیا در سه ماه اول سال 4.7 درصد کوچک شده که این دومین رشد منفی فصلی پس از منفی 0.3 درصد فصل قبل و در تاریخ معاصر بدترین عملکرد این کشور است. رشد اقتصادی ایتالیا در طی 12 ماه تا مارس، منفی 4.8 درصد اندازه‌گیری شده است.

پیش‌بینی دولت ایتالیا برای سال جاری رشد 0.6 درصد بوده است که شیوع ویروس کرونا عواقبی از جمله توقف پروازهای خارجی، کاهش شمار گردشگران، کاهش تجارت و اختلال در زنجیره تامین داشته که باعث منفی شدن رشد نرخ اقتصادی شده و صندوق بین المللی پول، کوچک شدن بیش از 9 درصد اقتصاد کشور را پیش بینی کرده است.

افول رشد اقتصادی اتریش :

در سه ماه اول سال 2020 رشد اقتصادی اتریش به منفی 2.5 درصد رسید که این نرخ از نرخ رشد ثبت شده در فصل قبل 0.8 درصد کمتر و در طول تاریخ معاصر کمترین رشد فصلی را داشته است. رشد اقتصادی اتریش در طی 12 ماه تا ماه مارس منفی 2.7 درصد اندازه‌گیری شده است.

با توجه به شرایط موجود و نامناسب بودن اقتصاد کشورهای اروپایی، شاخص‌های بورسی نیز تضعیف شده‌اند. در وال استریت، هر سه شاخص مهم بورسی امریکا با توجه به ریزش همه شاخص‌ها در سطح‌های پایین‌تر نسبت به روز قبل بسته شدند. شاخص «اس‌اند‌پی ۵۰۰» با ریزش 2.81 درصد تا سطح 2830.71 واحد پایین رفت، شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با کاهش ۵۶/ ۲ درصد نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۶۹/ ۷۲۳ واحد بسته شد. و شاخص «نزدک کامپوزیت» با ۲/ ۳ درصد افت در سطح ۹۵/ ۸۶۰۴ واحدی بسته شد.