باتوجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از عملکرد شش ماهه اول سال و ارزیابی رشد اقتصادی غیرنفتی سال ۹۸ در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، معدن، صنعت، ساختمان، خدمات، خدمات بازرگانی، خدمات عمومی و خدمات واسطه‌گری مالی، این مرکز پژوهشی، رشد اقتصادی ایران را برای کل امسال حدود ۱.۸% برآورد کرده است که بر اساس آن رشد بخش کشاورزی ۵.۵%، رشد بخش صنعت ۱.۵%، رشد آب، برق و گاز ۱۰%، رشد بخش ساختمان ۱۴.۵% و رشد بخش خدمات منفی ۱.۵% محاسبه شده است.

در این گزارش آمده است که به علت وجود مواردی مانند کاهش صادرات نفت، محدودیت‌های واردات و صادرات، کسری بودجه و … پیش‌بینی نخست حاکی از آن بود که رشد اقتصادی غیرنفتی در سال ۱۳۹۸ همچنان منفی باشد. اما اتفاق افتادن برخی تحولات مثبت مانند بارندگی‌های بیش از انتظار در سال آبی قبل، شرایط را در بعضی حوزه‌ها قابل قبول کرده است.

 

حوزه مسکن، از دلایل رشد اقتصادی سال جاری

از دیگر عوامل بهبوددهنده شرایط می‌توان به تحولات بازار مسکن اشاره کرد. بررسی‌های انجام شده در این حوزه از افزایش حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان در نیمه اول سال ۱۳۹۸، که عمدتا به دلیل افزایش نسبی قیمت مسکن در مقایسه با تورم کلی اقتصاد صورت گرفته است، حکایت دارد. بر همین اساس رشد مثبت تولید ساختمان‌های مسکونی، رشد منفی تولید ساختمان‌های دولتی (بدلیل کاهش حقیقی طرح‌های عمرانی) را خنثی کرده و به طور کلی رشد کل بخش ساختمان را به میزان قابل توجهی زیاد کرده است. همچنین می‌توان به این نکته اشاره کرد که بهبود در بخش ساختمان، تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر بعضی بخش‌های صنعتی نظیر «لاستیک و پلاستیک»، «کاشی و سرامیک»، «سیمان» و «سایر کانی‌های غیرفلزی» داشته و منجر به رشد مثبت برخی از این بخش‌ها شده است.

 

رشد اقتصادی غیرنفتی

در این گزارش علت رشد منفی 1.5% در بخش خدمات، عمدتا به خاطر رشد منفی بخش امور عمومی، در نتیجه کاهش حقیقی مخارج جاری دولت و نیز افت ارزش افزوده بخش واسطه‌گری‌های مالی، به خصوص در حوزه بانکی به قیمت‌های ثابت در این سال بیان شده است.

براساس نتیجه‌گیری این مرکز، در نهایت هرچند نرخ رشد سال ۱۳۹۸ به دلیل افت شدید فروش نفت، منفی ارزیابی می‌شود، اما وضعیت بخش غیرنفتی اقتصاد ایران به مراتب بهتر از سال قبل خواهد بود.