طبق آخرین بررسی‌های انجام شده از رتبه اعتباری کشورها در خاورمیانه، سه کشور بحرین، قطر و عمان، بیشترین زیان را از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی متحمل خواهند شد.

بر اساس آخرین گزارش موسسه رتبه‌بندی اس اند پی گلوبال، درصورت ادامه روند موجود در خاورمیانه، به دلیل کاهش رشد اقتصادی و خروج سرمایه از کشورهای ذکر شده، می‌توان گفت که منافع مالی ناشی از افزایش احتمالی نفت از دست خواهد رفت.

با توجه به آنچه که کارشناسان و تحلیلگران این موسسه رتبه‌بندی در گزارش خود از رتبه اعتباری کشورها آورده‌اند، به دلیل اتکا بیش از اندازه کشورهای قطر و بحرین به تأمین مالی خارجی، این دو کشور در صورت تشدید تنش‌ها با ریسک‌های به مراتب بیشتری روبه‌رو خواهند شد.

همچنین در گزارش موسسه اس اند پی گلوبال با ذکر این نکته که چشم انداز رتبه اعتباری فعلی کشور عمان به دلیل وابستگی بالای این کشور به بدهی‌های خارجی منفی شده است، آمده است: امارات، کویت و عربستان به دلیل حجم زیاد دارایی‌های خارجی، کمتر در معرض آسیب‌های ناشی از نوسانات قرار دارند اما به دلیل وجود ریسک سیاسی بالا در کشور عراق، رتبه اعتباری این کشور جنگ‌زده، توسط این موسسه در حال حاضر “-B” بیان شده است.

لازم به ذکر است که در روزهای قبل بورس‌های عربی به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه میان ایران و آمریکا، با ریزش‌های شدیدی روبه‌رو شده بودند تا جایی که در معاملات بورس‌های عربی، شاخص بورس ریاض عربستان ۲.۱% ریزش را تجربه کرد. کشور مصر رکورددار ریزش شاخص در کشورهای عربی با سقوط بیش از 4.4% بود. همچنین در کویت نیز شاهد ریزش ۴.۱% از شاخص بورس این کشور بودیم.