مدیر پذیرش سهام فرابورس، سارا سادات اخلاقی، با بیان این موضوع که از سال گذشته، برای بهبود رتبه‌بندی شرکت‌های مشاور پذیرش، بررسی کیفی این شرکت‌ها همراه با بررسی کمی آنها در سازمان فرابورس انجام می‌شود، ارزیابی کیفی شرکت‌های مشاور پذیرش را اقدامی مثبت در جهت ارزیابی بهتر و واقعی‌تر شدن رتبه‌بندی این شرکت‌ها دانست و با اشاره به سنجش بیش از ۱۰۰ شرکت مشاور پذیرش عضو فرابورس، سه شرکت تامین سرمایه نوین، تامین سرمایه امین و کارگزاری بانک سپه را از برترین‌های این ارزیابی معرفی کرد.

سارا سادات اخلاقی با بیان اهمیت و نقش مشاوران پذیرش در فرآیند ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه ادامه داد: فرابورس هر ساله اقدام به رتبه‌بندی مشاوران پذیرش در بازارهای اول، دوم و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) می‌کند، اما از سال ۹۷ علاوه بر رتبه‌بندی براساس معیارهای کمی، برای اولین بار رتبه‌بندی مشاوران پذیرش از نظر معیارهای کیفی نیز انجام شد.

 

نحوه رتبه‌بندی کیفی شرکت‌های مشاور پذیرش

مدیر پذیرش سازمان فرابورس، جامعیت امیدنامه ارائه شده و مطابقت آن با صورت­‌های مالی، پیگیری مستمر، تسلط بر فرایند پذیرش، سرعت عمل و دقت لازم، تسلط مشاور پذیرش بر وضعیت مالی و عملیاتی شرکت‌ها و ارائه توضیحات تکمیلی در جلسات هیات پذیرش را از جمله معیارهای رتبه‌بندی کیفی دانست و تاکید کرد: موارد و معیارهای ذکر شده از طریق نظرسنجی از اعضای هیات پذیرش و کارشناسان پذیرش فرابورس مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی همچنین معیارهای کارشناسان پذیرش را شامل ارسال کامل مدارک و اطلاعات، سرعت عمل و دقت، پیگیری و در دسترس بودن و نیز امیدنامه باکیفیت و بدون اشتباه دانست و ادامه داد: برای هر یک از سطوح ارزیابی عالی، خوب، متوسط و بد و خیلی بد به ترتیب امتیازاتی معادل ۶، ۴، ۲، ۰ و 2- درنظر گرفته شده است.

اخلاقی ضمن اشاره به مورد ارزیابی قرار گرفتن بیش از ۱۰۰ مشاور پذیرش عضو فرابورس بیان داشت: براساس ارزیابی‌های کیفی صورت گرفته، شرکت‌های تامین سرمایه نوین، تامین سرمایه امین و کارگزاری بانک سپه به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های اول تا سوم در بین شرکت‌های فعال در این حوزه شدند. همچنین در این ارزیابی جهت افزایش مسئولیت‌پذیری مشاوران پذیرش، به آن دسته از مشاوران پذیرشی که در حوزه پذیرش و عرضه شرکت عملکرد ضعیفی داشته‌اند، نمره منفی اختصاص داده شد.

 

نحوه رتبه‌بندی کمی شرکت‌های مشاور پذیرش

اخلاقی در تشریح جزئیات رتبه‌بندی کمی شرکت‌های مشاور پذیرش گفت: در صورت طرح شرکت در هیات پذیرش بازارهای اول، دوم و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به ازای هر شرکت یک امتیاز، در صورت پذیرش شرکت ۲ امتیاز و در صورت عرضه شرکت ۳ امتیاز برای مشاوران پذیرش در نظر گرفته شده است. وی در ادامه با اشاره به نتایج بررسی شرکت‌ها بر اساس معیارهای کمی، عنوان کرد: شرکت کارگزاری بورس بهگزین رتبه اول، شرکت‌های کارگزاری صبا تامین و کارگزاری بانک دی رتبه دوم و شرکت کارگزاری بانک سپه نیز موفق به اخذ رتبه سوم شدند.

مدیر پذیرش سهام فرابورس، در آخر با بیان اینکه نتایج این ارزیابی‌ها، جهت تصمیم‌گیری در خصوص تمدید مجوز مشاوران پذیرش، به معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس تحویل داده می‌شود؛ تشویق مشاوران پذیرش فعال و حرفه‌ای بازار سرمایه و همچنین تخصصی و کیفی کردن فعالیت در این حوزه را از اهداف این رتبه‌بندی برشمرد.

این نکته لازم به ذکر است که براساس ماده ۱۴ دستورالعمل ضوابط اجرایی نحوه فعالیت و بازرسی کارگزاران و معامله‌گران حقوقی عضو فرابورس، سازمان فرابورس براساس شرایط و ملاک‌هایی که اعلام می‌کند، می‌تواند نسبت به رتبه‌بندی اعضای خود اقدام کند.