سایت اینترنتی ookla که در حوزه رتبه‌بندی سرویس‌های اینترنتی جهان فعالیت می‌کند، آخرین آمار مربوط به سرعت اینترنت کشورهای جهان را منتشر کرد که در آن کشورمان در رتبه 123 از میان 176 کشور در سرعت دانلود اینترنت ثابت، جای گرفته است. لازم به ذکر است که اطلاعات این سایت حاصل تست سرعت‌هایی است که به کمک چندین میلیون نفر در سراسر جهان به صورت مکرر صورت می‌پذیرد و از این حیث آمار قابل اتکا و صحیحی است.

بر اساس این آمار کشور امارات با میانگین سرعت دانلود 87.01 مگابایت وآپلود 24.51 مگابایت در ثانیه در اینترنت موبایل توانسته است کشور کره جنوبی را کنار زده و رتبه نخست را در جهان کسب کند. در زمینه اینترنت ثابت اما کشور امارات با سرعت ۹۳.۱۹ مگابیت برای دانلود و ۴۵.۳۷ مگابیت برای آپلود در هر ثانیه در رده ۲۹ جهان قرار دارد. کره جنوبی که در اینترنت موبایل جایگاه دوم را دارد، سرعت متوسط ۸۳.۹ مگابیت بر ثانیه‌ای را به شهروندان خود می‌دهد. این میزان نسبت به ماه گذشته حدود ۲۰ مگابیت کاهش یافته است.

میانگین سرعت جهانی در زمینه اینترنت ثابت برای دانلود و آپلود به ترتیب ۷۴.۳۲ و ۴۰.۳۸ مگابیت در ثانیه عنوان شده و رتبه های اول تا سوم به ترتیب در اختیار سنگاپور، هنگ کنگ و موناکو قرار دارد.

 

سرعت اینترنت ضعیف ایران مقابل همسایگان خلیج فارس

سرعت اینترنت موبایلی ایران در منطقه خلیج فارس در مقایسه با همسایگان هیچ حرفی برای گفتن ندارد. در این ناحیه کشور قطر با ارائه اینترنت با سرعت دانلود ۸۲.۵۹ مگابیت در ثانیه در رده دوم قرار گرفته و عربستان با سرعت میانگین ۵۷.۴۶ مگابیتی که تقریبا دو برابر کشورمان است، رده سوم را از آن خود کرده است.

میانگین سرعت دانلود اینترنت موبایل در جهان حدود 32 مگابایت است و ایران با سرعت 27.3 مگابایت ضعیف‌تر از میانگین جهانی عمل کرده است. سرعت آپلود با موبایل در سراسر جهان به صورت متوسط با سرعت ۱۱.۳۲ مگابیت بر ثانیه صورت می گیرد.