سازمان فناوری اطلاعات ایران طی انتشار فراخوانی، عملیات شناسایی، ساماندهی و رتبه‌بندی دیتاسنترها (مراکز داده) را آغاز کرده است. این فراخوان در پی مبادله تفاهم نامه همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور منتشر شده است.

این سازمان در این فراخوان با اشاره به اهمیت و جایگاه مهم دیتاسنترها به‌عنوان صنعت پایه‌ای در حوزه مجازی، گسترش خدمات کاربردی به‌منظور ایجاد انگیزه با رویکرد پشتیبانی، ارزش‌گذاری در چارچوب رقابت در ارتقای فناوری، مزیت در افزایش کیفیت، انطباق با تقاضای بازار و ایجاد توازن مطلوب را از جمله اهداف رتبه‌بندی دیتاسنترها خوانده است.

در این فراخوان آمده است که این سازمان بر اساس الزامات اسناد بالادستی و اهداف و تکالیف قانونی و همچنین به استناد مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جهت پشتیبانی از سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی و نگهداری از حقوق ارائه‌دهندگان و استفاده‌کنندگان از خدمات مراکز داده به دنبال شناسایی، ساماندهی و رتبه‌بندی مراکز داده بخش غیردولتی (خصوصی و تعاونی) است.

به همین منظور تمامی شرکت‌ها و موسسات ارائه‌دهنده انواع خدمات دیتاسنتر، برای آشنایی با فرآیند صدور مجوز فعالیت در قالب گواهی رتبه‌بندی باید به سایت اینترنتی www.ito.gov.ir مراجعه کرده و مدارک مربوطه را دریاقت کنند.

 

چه سازمان‌هایی نیاز به دریافت گواهینامه دارند؟

آن دسته از اشخاصی که اقدام به استقرار فیزیکی مرکز داده کرده‌اند مشمول دریافت گواهینامه می‌شوند و سایر اشخاص، مانند آنهایی که به کمک این مراکز، نسبت به ارائه خدماتی همچون میزبانی مبتنی برابر یا همان IaaS، ترکیب خدمات هم‌مکانی با خدمات میزبانی، مرکز داده مجازی و مانند آن می‌پردازند، احتیاجی به دریافت گواهینامه ندارند.

بعد از ارسال مدارک و مستندات اشخاص به سازمان فناوری اطلاعات ایران، صحت‌سنجی مدارک ارسال شده، احراز شرایط ارزیابی و انجام ممیزی توسط این سازمان صورت گرفته و به دیتاسنترهای دارای شرایطی که حداقل امتیاز یکی از رتبه‌ها را کسب کنند، مجوز فعالیت غیرانحصاری مبتنی بر گواهینامه تعیین رتبه داده خواهد کرد.

در انتهای این فراخوان آمده است که تبعات و عواقب هرگونه مسئولیت عدم مشارکت و عدم درج مشخصات در سامانه مربوط مستقیماً به عهده مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره ارائه‌دهنده خدمات مرکز داده خواهد بود.