قاسم محسنی، مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان با بیان این خبر که از این پس رتبه اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی برای ارائه تسهیلات بانکی یا ضمانت‌نامه‌های بانکی درنظر گرفته خواهد شد؛ افزود: ارائه گزارش اعتبارسنجی یا رتبه‌ بندی اعتباری جهت دریافت تسهیلات یا ضمانت‌نامه‌های بانکی و تعیین سقف اعتباری به منظور دریافت دسته چک برای اشخاص حقیقی و حقوقی، به یک ضرورت مهم تبدیل خواهد شد. محسنی در این باره افزود: برای فهم بهتر رتبه‌بندی باید آن را با درجه‌بندی مقایسه کرد. در درجه‌بندی، شخص حقوقی با اشخاص مشابه حقوقی مقایسه و سنجیده می‌شوند اما در رتبه‌بندی استاندارد مشخص و از قبل تعیین شده وجود دارد که شرکت‌ها با آن مقایسه می‌شوند.

 

رتبه‌بندی صندوقهای سرمایه‌گذاری

مدیرعامل شرکت رتبه‌ بندی اعتباری برهان درباره رتبه‌بندی کیفیت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز گفت: در این فرآیند، ابتدا استانداردهای یک مدیریت مناسب تعریف شده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس آنها تحلیل و رتبه‌ بندی می‌شوند. وی معیارهای رتبه‌بندی کیفیت مدیریت را، بررسی سوابق و تحصیلات مدیریت، نظام‌های کنترل داخلی، ارزیابی روش‌ها و راهبردهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری، کیفیت گزارش‌های مبنای تصمیم‌گیری‌ها، نظام کنترل تضاد منافع، کیفیت خدمات ارائه شده به سرمایه‌گذاران، میزان استفاده از تکنولوژی‌های اطلاعاتی و کیفیت سامانه‌های پشتیبان، دانست.

وی با اشاره به درجه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری که نشان‌دهنده عملکرد گذشته مدیر صندوق­ مورد نظر در ایجاد بازدهی است، تصریح کرد: اخیرا گزارش درجه‌بندی عملکرد ۲۰ صندوق سرمایه‌گذاری بر روی سایت اینترنتی شرکت رتبه بندی اعتباری برهان منتشر شده است. هر یک این گزارش­ها، صندوق­ها را در دسته­هایی جداگانه از یک تا پنج ستاره مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند.

 

مشوق‌های رتبه‌بندی اعتباری

قاسم محسنی درباره مشوق‌های رتبه‌ بندی اعتباری توضیح داد: ناشر اوراق بهادار بازار سرمایه با کسب رتبه اعتباری قابل قبول، از ارائه ضامن برای انتشار اوراق معاف خواهد شد. همچنین در قانون اصلاح شده چک که سال گذشته ابلاغ شد، بانک‌ها برای صدور دسته چک موظف به درنظر گرفتن سقف اعتباری برای هر مشتری شدند. بر این اساس سقف اعتباری برای اشخاص حقوقی با توجه به رتبه‌بندی اعتباری آن­ها اعلام می­شود. همچنین براساس مصوبات ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که به‌زودی به اجرا گذاشته می­شود، بانک‌ها مجاز به ارائه تسهیلات بانکی به مشتریان خود، بدون دریافت گزارش رتبه‌بندی اعتباری و بررسی آن، نیستند.

وی درباره اعتبارسنجی فعالان اقتصادی، تولید کنندگان و کارآفرینان نیز افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با ایجاد الگویی شامل هزار امتیاز، برای فعالان اقتصادی تسهیلات و پیشنهادهای ویژه‌ای مانند افزایش حجم واردات و… درنظر گرفته است. شاخص‌های کیفی تعیین شده، توسط موسسات رتبه‌بندی سنجیده می‌شوند که ۲۵۰ امتیاز از ۱۰۰۰ امتیاز را در بر می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان با اشاره به تاریخچه و زمینه فعالیت‌ این شرکت، گفت: شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان به‌عنوان اولین نهاد مستقل و دانش‌محور با تجمیع تخصص، تجربه و حسن شهرت بنیان‌گذاران خود به منظور راه‌اندازی و توسعه خدمات رتبه‌بندی اعتباری و مشاوره تخصصی به‌عنوان حلقه مفقوده تامین مالی و مدیریت ریسک در بازار سرمایه ایران در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۱۳۹۶ با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده است.