به گزارش دنیای اقتصاد، در سال‌های اخیر شاخص کیفیت زندگی دیجیتال هم به معیارهای سنجش رفاه در جوامع مدرن تبدیل شده است و نشان از توسعه‌یافتگی آنها دارد. شرکت مشهور «سرف‌شارک» (Surfshark) که در زمینه ارائه خدمات شبکه‌های خصوصی مجازی یا وی‌پی‌ان فعالیت می‌کند، به بررسی کیفیت رفاه دیجیتال در ۱۱۰ کشور جهان که حدود 90 جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد، پرداخته است. در حال حاضر دانمارک جایگاه اول این رتبه‌بندی را در اختیار دارد. در این رتبه‌بندی ایران، هشتادوسوم است.

در این مطالعه وضعیت زندگی دیجیتال مردم کشورهای مختلف بر اساس پنج عامل مهم و تاثیرگذار مورد بررسی قرار گرفته است که عبارتند از: دسترسی ارزان به اینترنت، کیفیت اینترنت، زیرساخت الکترونیکی، امنیت الکترونیکی و دولت الکترونیک. بر این اساس، تا پایان سال گذشته میلادی دانمارک بهترین کیفیت زندگی دیجیتال را در جهان داشته است. بعد از دانمارک، کره‌جنوبی و فنلاند در رتبه‌های بعدی قرار دارند. به این ترتیب در میان 10 کشور برتر جهان از نظر شاخص کیفیت زندگی دیجیتال یا رفاه دیجیتال، دو کشور از منطقه اسکاندیناوی و دو کشور از آسیا قرار گرفته‌اند. در رتبه‌بندی‌های مربوط به زیرشاخص‌ها، سنگاپور در زمینه سرعت اینترنت در رتبه اول قرار گرفته است. در زمینه دسترسی به اینترنت ارزان و زیرساخت‌های الکترونیکی، دانمارک پیشروترین کشور جهان است و البته در رتبه‌بندی شاخص کیفیت اینترنت، کره‌جنوبی پیشگام است. این در حالی است که ایالات‌متحده آمریکا در شاخص دولت الکترونیک و یونان در شاخص امنیت الکترونیکی، رتبه‌های اول را به خودشان اختصاص داده‌اند.

وضعیت ایران در فهرست رتبه‌بندی کشورها از نظر شاخص کیفیت زندگی دیجیتال جالب‌توجه است. ایران با کسب امتیاز 46/ 0 – از حداکثر امتیاز یک- و با 27 پله سقوط نسبت به سال 2020، حالا جایگاه هشتادوسوم جهان را در اختیار دارد. این در حالی است که از میان 32 کشور آسیایی، ایران جایگاه بیست‌وسومین کشور از نظر کیفیت زندگی دیجیتال را به خودش اختصاص داده است. در زیرشاخص دسترسی به اینترنت ارزان‌قیمت، ایران با کسب امتیاز 10/ 0، رتبه سی‌ویکم جهان را دارد. کیفیت اینترنت در ایران همان‌طور که انتظار می‌رود چندان بالا نیست و به گواه بررسی‌های شرکت «سرف‌شارک»، اینترنت ایران با امتیاز 0.40 در جایگاه نود و چهارم فهرست کشورهایی با بهترین کیفیت اینترنت قرار گرفته است.

امتیاز ایران در زمینه زیرساخت‌های الکترونیک هم فاصله قابل‌توجهی با روندهای جهانی دارد و بر اساس این آمار، با کسب امتیاز 0.66 توانسته جایگاه شصت‌وهشتم جهان را به خود اختصاص بدهد. با تمام اینها اما شرایط ایران از نظر امنیت الکترونیک ناامیدکننده‌تر به نظر می‌رسد. این بررسی‌ها نشان می‌دهند که جایگاه ایران در زیرشاخص امنیت الکترونیک با امتیاز 0.57، به رتبه نود و سوم رسیده است. در زمینه دولت الکترونیک هم آمارهای مربوط به ایران چندان خوشایند نیستند. طبق این بررسی‌ها، ایران با امتیاز 0.55 حالا در جایگاه هشتاد و یکم جهان از نظر توسعه دولت الکترونیک قرار گرفته است.

رفاه دیجیتال
رفاه دیجیتال