خبرگزاری آناتولی در گزارشی از کاهش میزان ذخایر ارزی ترکبه خبر داد. بانک مرکزی ترکیه در این گزارش اعلام کرد: میزان ذخایر طلا و ارز کشور ترکیه تا اوایل ماه اکتبر سال جاری به 65/2 میلیارد دلار رسید که این ذخایر نسبت به ماه قبل با افزایشی 7/2 درصدی روبه‌رو شد. از این ذخایر ارزی حدود 41 میلیارد و 409 میلیون دلار به صورت اسکناس بوده که 3.8 درصد کمتر از ماه قبل است.

ترکیه بیشترین آمار ذخایر طلا و ارز را سال 2013 در ماه دسامبر تجربه کرده است که میزان ذخایر طلا و ارز آن بالغ بر 136 میلیارد دلار بوده که 21 میلیارد دلار آن هم مختص ذخایر طلا بوده است. با مواجهه با بحران ارزی در ماه گذشته، ارزش پول این کشور کاهشی 14 درصدی داشته که بانک مرکزی ترکیه را وادار به تزریق بخش اعظمی از ذخایر ارزی به بازار کرد. اما پس از بهبود روند بازار توانست فعالیت خود را در جهت تقویت ذخایر مجدداً آغاز کند.

بانک مرکزی ترکیه در جلسه هفتگی خود از ثبات نرخ بهره در سطح 8/25 درصد اطلاع داد این درحالی است که کارشناسان انتظار کاهش 0/2 تا 0/5 درصد در ذخایر را داشتند. ترکیه در مقایسه با سال قبل 12 درصد کمتر ذخایر طلا و ارز دارد و با وجود پاندمی کرونا امکان دستیابی به سطح 100 میلیارد دلاری ذخایر در سال جاری وحود ندارد. از طرفی با کسر وام‌های ارزی، سپرده‌های ارزی، اوراق قرضه و تعهدات کوتاه‌مدت از کل ذخایر،خالص ذخایر ارز و طلا بدست می‌آید و خالص ذخایر ارزی و طلا تا اواخر ماه سپتامبر به میزان 26/3 میلیارد دلار رسیده است. در ادامه بانک مرکزی اعلام کرد تعهدات ارزی کوتاه‌مدت ترکیه حدود 34 میلیارد دلار است که در مقایسه با سال قبل افزایشی 19/8 درصدی را نشان می‌دهد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی