بانک مرکزی در طی شیوع ویروس کووید-19 به منظور ارائه خدمات غیرحضوری به مردم، دستوالعمل‌هایی را اتخاذ نمود. به نقل از این بانک، با توجه به شرایط حاضر بر جامعه و شروع موج سوم کووید-19 بانک مرکزی با هدف کاهش مراجعات حضوری به شعبات و همچنین دستگاه‌های خودپرداز، ضرورت رعایت تمهیدات را در قالب بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

طبق این بخشنامه،  انتقال کارت به کارت تا سقف مبلغ 60 میلیون ریال از طریق خودپردازها و درگاه‌های اینترنتی در شبانه‌روز افزایش یابد و میزان کارمزد به صورت پلکانی برای مبالغ بیش از 30 میلیون ریال محاسبه خواهد شد. و نیز انتقال وجه کارت به کارت به وسیله پرداخت‌سازها درصورتی که شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم‌کارت انطباق داشته باشند از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال افزایش خواهد یافت اما اگر این انطباق اعمال نشود مجاز به افزایش سقف انتقال نیست. این درحالی که اگر پرداخت‌سازها و بانک‌ها به هاب فناوران مالی بپیوندند سقف انتقال تا 50 میلیون ریال را فزونی می‌یابد.

در ادامه این بخشنامه، در صورت انقضا کارت‌های بانکی بدون مراجعه حضوری به شعبات به صورت خودکار تا آخر سال جاری به مدت یک سال تمدید خواهند شد. در کنار تمدید مذکور، ضروت اقدام برای اموری از جمله اطلاع رسانی به مشتریان واحراز هویت غیرحضوری باید صورت گیرد. همچنین تا اطلاع ثانوی و به صورت موقت، سقف وجه کارت‌های هدیه تا 20 میلیون ریال افزایش یابد.

در پایان، بخشنامه مذکور به صورت موقت به جهت ارائه خدمات غیرحضوری جایگزین بخشنامه قبلی قرار گرفته و رعایت مفاد آن تا زمانی که از سوی بانک مرکزی ابلاغیه در جهت بازگشت به شرایط عادی انجام نگیرد، لازم‌الاجرا می‌باشد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی