طبق گزارشی، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد با توجه به پاندومی کرونا درجهت کاهش مراجعه حضوری به شعبات، بانک مرکزی تمهیدات ویژه‌ای را در جهت ارائه خدمات غیرحضوری به شبکه بانکی ابلاغ کرد. در این بخشنامه به مواردی از جمله انجام فرآیند افتتاح حساب و دریافت تسهیلات به صورت غیرحضوری و افزایش سقف کارت به کارت درون بانکی و شتابی اشاره شده است. همچنین در این بخشنامه به این موضوع تاکید شد: با توجه به شرایط حاضر بر جامعه و موج سوم کرونا به منظور کاهش مراجعه حضوری مردم به شعبات بانک الزامی است که موارد ذیل به بانک‌ها ابلاغ شده و شعبات این دستورات را در اولویت قرار داده تا در بهتر انجام گرفتن خدمات غیرحضوری نظارت دقیق به عمل آورند:

1- انتقال وجه کارت به کارت درون بانکی و شتابی در هر روز تا سقف 10 میلیون تومان افزایش می‌یابد. و نیز میزان کارمزد انتقال وجه برای مبالغ بیش از 3 میلیون تومان به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

2- انتقال وجه کارت به کارت به وسیله پرداخت‌سازها از مبلغ یک میلیون تومان به 3 میلیون تومان درصورتی که شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش و شماره ملی دارنده کارت منطبق باشد سقف انتقال افزایش خواهد یافت اما اگر این انطباق صورت نگیرد افزایش سقف این انتقال مجاز نیست. این درحالی که در صورتی که بانک‎ها و پرداخت‌سازها به هاب فناوران مالی بپیوندند تا مبلغ 5 میلیون تومان سقف انتقال افزایش خواهد یافت.

3- جهت کاهش مراجعه حضوری مردم به شعب، تمدید کارت‌های بانکی منقضی شده تا اخر سال 99 به مدت یکسال مجاز بوده و همچنین بانک‎ها ملزم هستند اقداماتی در زمینه احراز هویت غیرضروری و اطلاع رسانی به مشتریان را انجام دهند.

4- تا اطلاع ثانوی سقف صدور کارت‌های هدیه به 2 میلیون ریال فزونی یافت.

5- همچنین بانک‌ها در جهت کاهش حضور مردم در شعب برای مواردی از جمله دریافت تسهیلات یا افتتاح حساب باید تدبیری در پیش‌ گیرند تا متقاضیان فرم‌های هریک از موارد را غیر حضوری تکمیل کرده و فقط برای احراز هویت به شعبات مراجعه حضوری داشته باشند تا امورشان را در کوتاه‌ترین زمان به اتمام برسانند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی